У Харкові презентували дослідження про те, як українці розуміють права людини

A+ A-

Лише 40% мешканців Сходу, чиї права порушували, пробували їх відстояти. Такими є результати дослідження, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Презентація дослідження та відкриття тематичної виставки відбулися у Харкові 22 лютого.  

Перше місце у рейтингу найважливіших прав у Східному регіоні (куди входить і Харківська область) посіло право на життя. Серед інших пріоритетних прав тут також опинилися право на соціальне забезпечення, право на житло та право на освіту. Така ситуація властива і для України в цілому. Що стосується рейтингу цінностей, він також не відрізняється від загальних результатів по країні. Важливими для мешканців Сходу є свобода – 80% опитаних зазначили її як основну цінність, справедливість і безпеку вказали по 66%.

Мешканці східної України виявилися одними з найбільш готових терпіти матеріальні труднощі заради збереження своїх прав і свобод (такий варіант тут обрали понад 40% опитаних). У цьому Схід поступився лише Донбасу, де відповідну ідею підтримала більш ніж половина респондентів.

 “Дослідження показало, що значна частина українців знає, що права людини є природніми та належать їм від народження, проте вони не прагнуть захищати свої права, і більше половини з них (58%) ніколи з різних причин не пробували це робити. Таким чином, важливо поширювати інформацію щодо відповідних механізмів захисту своїх прав, позитивної практики застосування таких механізмів. Також важливо, щоб ця інформація була зрозумілою та доступною всім”, – заявив Маркус Бранд, радник з демократичного врядування, ПРООН в Україні.

Маркус Бранд

43% опитаних у Східному регіоні заявили, що особисто ніколи не стикалися із порушеннями власних прав, 8% заявили, що порушення відбуваються постійно, 23% – що трапляються іноді, а 11% – що епізодично (один-два рази). Якщо говорити про незаконні дії, з якими стикалися мешканці Сходу, то тут частіше за інші регіони відзначали невиплату заробітної плати (22% опитаних).

 “Менш гострою уявляється мешканцям Східного регіону проблема дискримінації. Тут найбільший відсоток тих, хто заявив, що ніколи від неї не потерпав – 62%. Серед ознак, за якими дискримінують людей, мешканці Сходу найчастіше згадували: інвалідність – 36% , вік – 31%, стан здоров’я – 25%, майновий стан – 23%, сексуальну орієнтацію та політичні погляди – відповідно по 18%, а також етнічне походження – 17%”, – говорить Тетяна Печончик, голова правління ГО “Центр інформації про права людини”.

Населення Сходу, згідно з опитуванням, відносно менше, ніж інші регіони країни, поділяє думку щодо можливості обмежувати прав певних категорій людей. Тут, зокрема, більш прихильно ставляться до колишніх засуджених, половина респондентів не згодна з тим, що можна обмежувати права ЛГБТ-спільноти, а також відносно частіше виступали проти обмеження прав ромів – 48% заперечили таку можливість.

Серед основних способів, до яких вдавалися мешканці Східної України, для відновлення порушених прав – звернення до суду (29% від тих, хто намагався захистити свої права), звернення до поліції (23%) і звернення до місцевої влади – 15%.

“Це помітно відрізняє Східний регіон від Заходу і Центру України, де найбільш популярним способом захисту своїх прав є звернення до родичів та знайомих (55% і 26% опитаних у цих регіонах відповідно). У східній Україні ж до використання неформальних зв’язків з метою відстоювання своїх прав вдавався тільки кожен десятий мешканець, який пробував захистити свої права”, – додає Володимир Яворський, експерт Центру інформації про права людини. 

Володимир Яворський

Втім, за його словами, тривожним є той факт, що на Сході України – найбільша кількість людей, які заявили, що відстоювали права “власними діями, включаючи використання зброї” — 12% проти 8% по Україні в цілому – серед тих, хто намагався відстояти свої права.

Якщо говорити про уявлення українців про ефективні способи захисту своїх прав, то перші місця (і по Україні в цілому, і у Східному регіоні) займає звернення до ЗМІ і звернення до Європейського суду з прав людини. При цьому, за останній рік суттєво збільшилася кількість людей, які вважають Омбудсмана ефективним у відстоюванні прав людини в Україні – про це заявив кожен десятий мешканець Східного регіону, до якого належить і Харківська область.

“За результатами свіжого опитування, що відбулось наприкінці 2017 року, у ТОП-10 найефективніших способів захисту своїх прав потрапила інституція Уповноваженого з прав людини. Порівняно з минулим роком довіра до національної інституції з прав людини збільшилась вдвічі, обігнавши суд, поліцію і прокуратуру. А найкращою ілюстрацією довіри до Уповноваженого є звернення 158 тисяч людей у 2017 році, що є рекордною кількістю звернень і майже у 5 разів перевищує їх кількість три роки тому. Це також результат розгалуженої присутності в усіх регіонах України. Адже мережа регіональних офісів Уповноваженого, які часто співпрацюють з неурядовими правозахисними організаціями, робить інституцію більш доступною для звернень громадян за правовою допомогою, зі скаргою або іншими питаннями”, – коментує Валентина Вельцен, представниця Секретаріату Уповноваженого з прав людини у Харківській області. 

ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНУ ВЕРСІЮ ДОСЛІДЖЕННЯ

ДОВІДКА

Презентація дослідження відбулась у межах регіонального туру “День прав людини у вашому місті”. Харків – п’яте місто на мапі туру. Подія вже відбулася у Чернігові, Львові, Дніпрі та Маріуполі. Попереду проведення заходу в Одесі.