“Праволюдяність: MediaFest”: під Києвом відбувся фестиваль з прав людини для студентів і викладачів журналістики

A+ A-

З 26 по 29 серпня у с. Глібівка біля Києва відбувся фестиваль для студентів та викладачів журналістики “Праволюдяність: Mediafest”. Медійний фестиваль, присвячений 70-річчю Декларації прав людини та 20-річчю Національної інституції з прав людини в Україні, відвідали близько 70 учасників з 17 університетів України.

Учасники та учасниці на три фестивальні дні занурилися у правозахисну тематику та журналістику, засновану на цінностях прав людини. Також вони вчилися знімати соціальні відеоролики, дивилися документальне кіно під відкритим небом в межах кіноклубу Docudays при Центрі інформації про права людини та спілкувалися з правозахисниками.

Організатори фестивалю – Центр інформації про права людини, Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка та Програма розвитку ООН в Україні – переконані: українська журналістика не матиме майбутнього без цінностей прав людини, які повинні стати частиною журналістської освіти.

Важливість викладання прав людини журналістам підтверджує і соціологічне опитування “Що українці знають і думають про права людини“, проведене в 2016-2017 роках Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва. Згідно з опитуванням, троє з чотирьох жителів України дізнаються про права людини з телебачення. Звернення до засобів масової інформації є також і безумовним лідером із ефективності захисту прав людини в уявленнях респондентів (так вважає 28% українців).

Отож, протягом трьох днів фестивалю майбутні журналісти навчалися знімати короткі відео на правозахисну тематику. У рамках фестивалю учасники створили чотири відеоролики, у яких висвітлювали проблеми внутрішньо приміщених осіб, дітей, людей з інвалідністю та ромів. У цьому їм допомогли творча знімальна група Ксенії Кравцової з Real Stories Production та команда менторок-правозахисниць.

Серед них – директорка організації захисту прав дітей “Синє пташеня”, волонтерка із зони бойових дій Олена Розвадовська, телеведуча, фіналістка конкурсу “Miss Wheelchair World-2017”, модель інклюзивного міжнародного агентства “Massira” Уляна Пчолкіна, правозахисник, координатор Проекту “Без кордонів” Максим Буткевич і правозахисниця, медіатренерка, експертка Коаліції з протидії дискримінації, журналістка Ромського радіо Chiriklo Ольга Веснянка.

Надихали на роботу також тренер з прав людини Андрій Юров й освітній експерт всеукраїнської освітньої програми “Розуміємо права людини” Олександр Войтенко.

Ксенія Кравцова

У нас ніколи такого не було. Студенти й викладачі запропонували класні, концентрові ідеї. Ми вражені тим, як активно вони працювали. Хотілося б, щоб учасники запам’ятали цей досвід, адже саме вони створили ці зворушливі відео. Ми лише показали інструменти”, — зауважила Ксенія Кравцова.

Максим Буткевич

“У мене дуже багато друзів переселенців та переселенок. Ми легко почали роботу над створенням відео. Але зіштовхнулися з дуже важкою дилемою: як не впасти в розділення на “ми” – “вони”, переселенець – не переселенець, “сєпари” – не “сєпари”. Але командою ми впоралися…”, – прокоментував Максим Буткевич.

“Виклик був насправді великий: за два дні підготувати сильний ролик – починаючи від ідеї, розробки сценарію до власне продакшену – зйомок, монтажу, звукового супроводу… У командах панував драйв, часто людей було важко спинити, деякі з них працювали і вдень, і вночі”, підкреслила координаторка фестивалю Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини.

Два ролики отримали приз глядацьких симпатій під час онлайн-голосуванням серед учасників фестивалю. Ними стали історія людини-переселенця під назвою “Не турбувати”, якому відмовляють в оренді житла, і ролик про різні можливості та рівні права людей з інвалідністю.

Утім, на фестивалі не було переможців та переможених. За свідченням самих учасників, вони створили  крутий продукт й отримали колосальний досвід з журналістики й утвердженні тематики прав людини.


“Праволюдяність: Медіафест” є продовженням Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики, яка у вересні 2017 року була ініційована Інститутом журналістики, Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Ініціатива впроваджується у рамках проекту “Зміцнення потенціалу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2015-2018 рр.