Війна, яка не відпускає. Триває кампанія проти насильства над жінками учасників АТО

A+ A-

Насильство в сім’ях учасників АТО – тема табу, чи проблема, про яку слід голосно говорити? Для держави поки що це незручна проблема.

Про це заявляє координаторка інформаційної кампанії проти насильства над жінками учасників АТО “Війна, яка не відпускає” Ірина Виртосу.

Так, за статистичними даними в Україні протягом трьох місяців поточного року зафіксовано 25 929 звернень з приводу насильства в сім’ї. Однак про випадки насильства в родинах учасників АТО – ні слова. “Окрема статистика не ведеться”, пояснюють в Мінсоцполітики у відповідь на інформаційний запит координаторки кампанії.

Сьогодні проблема насильства над жінками в сім’ях учасників АТО обговорюється хіба що в експертних колах і на зустрічах представників громадських організацій, які працюють із потерпілими від насильства. Однак у медіа лиш з’являються поодинокі згадки, часто – як сенсаційні історії без відповіді: а що робити потерпілим від насильства, куди звертатися, як захистити себе і своїх дітей, як допомогти близьким людям повернути “людське обличчя” тощо.

“Тема “домашнього насильства” в сім’ях учасників АТО достатньо дражлива. Досі в українських ЗМІ про це говорять обережно, балансуючи між героїзмом і осудом, ще формується загальна позиція, як про це писати. І не дивно. Інформації надто мало, а та, що існує в публічному просторі, – дуже чутлива. Насильство в сім’ях АТО не є “якимсь особливим”, але є особливо замовчуваним, — коментує ситуацію Ірина Виртосу.

Інформаційна кампанія “Війна, яка не відпускає” покликана вивести з тіні проблему насильства над жінками учасників АТО у медіапростір і активізувати публічну дискусію за участі експерток жіночих організацій, органів державної влади, психологів, постраждалих від насильства.

“Наша мета — не обвинувачувати військових, а найперше інформувати жінок про існуючу проблему, чому не варто мовчати і як діяти. А також привернути увагу інших громадян і громадянок, які стають свідками насильства. Ми прагнемо проблему насильства в сім’ях АТО вивести з тіні, щоб про це говорили не тільки на закритих експертних зустрічах і “на кухні”, а в ЗМІ, публічних просторах, у школах”, — наголошує координаторка кампанії Ірина Виртосу.

Інформаційну кампанію “Війна, яка не відпускає” проводить Центр інформації про права людини за підтримки Міжнародного благодійного фонду “Український жіночий фонд”. У рамках кампанії передбачаються зустрічі із військовими, підготовка низки матеріалів у загальноукраїнські ЗМІ та жіночі видання, активізувати питання насильства в сім’ях АТО на зустрічах з представниками органів державної влади.