Горіти не згораючи: як команда ZMINA навчалася самозарадності та запобігала вигоранню | Центр прав людини ZMINA

Горіти не згораючи: як команда ZMINA навчалася самозарадності та запобігала вигоранню

A+ A-

Команда Центру прав людини ZMINA протягом піврічного проєкту навчалася самозарадності, посилювала безпекову цілісність і стійкість, а також запобігала вигоранню в колективі. Це стало можливим завдяки підтримці Міжнародного фонду “Відродження”.

У своїй роботі ZMINA постійно стикається із серйозними викликами, які можуть загрожувати безпеці та життю. Регулярні напади на активістів і правозахисників в Україні, коронавірусна пандемія, робота зі складними темами, постійна перевантаженість та стрес, професійне вигорання – це все є ризиками для стійкості колективів громадських організацій.

Тому Міжнародний фонд “Відродження” вирішив підтримати команду Центру прав людини ZMINA в пошуку моделей та алгоритмів посилення цілісної безпеки, стійкості й самозарадності громадських організацій, їхньої здатності оцінювати свої слабкі місця, загрози та протистояти їм.

Отриманий досвід у майбутньому планується поширювати й на інші організації громадського сектору України.

Зокрема, в межах цієї програми ZMINA пройшла аудит цифрової безпеки в співпраці із ГО “Лабораторія цифрової безпеки”. Також відбувся тематичний семінар щодо безпечної роботи в інтернеті та протидії цифровим загрозам. Тренер Антон Кушнір, один із засновників “Лабораторії цифрової безпеки”, розповів про захист облікових записів, щоб не допустити фішингу, а також як уберегти пристрої від шпигунських програм та вірусів. 

Крім того, ZMINA організувала тренінг щодо посилення згуртованості команди, взаємодії між співробітниками організації. Його проводив підприємець і бізнес-тренер Ваче Давтян, який має великий досвід у створенні ефективних колективів.

Під час тренінгу команда Центру прав людини ZMINA ідентифікувала сильні й слабкі сторони організації, йшлося також про гармонійну систему всередині колективу. Ваче Давтян навчав здорової комунікації в команді: як чути та розуміти співрозмовника, як надавати конструктивний зворотний зв’язок та як вирішувати конфлікти в колективі.

Для зменшення відчуття виснаження, зниження почуття негативізму, пов’язаного з діяльністю, збільшення професійної ефективності був проведений чотириденний психологічний ретрит у санаторному комплексі на Закарпатті. Там зі співробітниками ZMINA працювали психологині Катерина Божко та Світлана Лукова, які мають досвід психологічної підтримки активістів, правозахисників, переселенців та постраждалих унаслідок війни. 

Психологині допомагали команді ZMINA навчитися розпізнати професійне вигорання на ранній стадії та запобігти йому, розповідали про важливість особистих кордонів, про техніки боротьби зі стресом, проводили сеанси психологічного розвантаження тощо. Кожен з учасників ретриту мав змогу отримати індивідуальні психологічні консультації та набратися сил і енергії в мальовничому куточку Карпат.

У межах програми також розроблено первинну методологію оцінювання цілісної безпеки, стійкості та самозарадності громадської організації, проведено діагностику професійного та емоційного виснаження команди та надано серію індивідуальних консультацій психолога для членів команди, яким потрібна психологічна підтримка.

“Ми багато допомагаємо іншим, але мало коли дбали про себе, тому втілена пілотна програма дозволила “одягнути кисневу маску” на членів команди організації”, – каже голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик

Вона додала, що успішна реалізація цієї програми сприятиме досягненню однієї зі стратегічних цілей організації, а саме посиленню механізмів захисту громадських активістів в Україні.

“У межах поточної діяльності ZMINA не тільки документує випадки переслідування і тиску на правозахисників та громадських активістів, але й надає їм правову допомогу та термінову підтримку – безпекову, психологічну, медичну, страхову тощо. Якщо громадські організації застосовуватимуть превентивні стратегії, посилюватимуть цілісну безпеку, самозарадність і стійкість перед зовнішніми загрозами, це вимагатиме від Центру прав людини ZMINA меншої кількості ресурсів та зусиль на допомогу іншим ініціативам і активістам та працюватиме на досягнення місії організації – будувати країну, у якій кожна людина може захистити свої права”, – додала вона.