В Україні запустили інформаційну кампанію із закликом ратифікувати Римський статут | Центр прав людини ZMINA

В Україні запустили інформаційну кампанію із закликом ратифікувати Римський статут

A+ A-

Повномасштабне військове вторгнення Російської Федерації до України 24 лютого 2022 року зумовило нагальну потребу повною мірою активувати механізми притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні ними на території України з 21 листопада 2013 року. Один з таких механізмів запрацює в разі ратифікації (визнання обов’язковості) Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС).

Проєкт ЄС “Pravo-Justice”Українська Гельсінська спілка з прав людиниЦентр прав людини ZMINAАсоціація правників України та Регіональний центр прав людини одностайно підтримують ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Спільними зусиллями правнича спільнота України запускає інформаційну кампанію, щоб прискорити процес ратифікації, підвищити обізнаність представників влади, правників і пересічних українців про діяльність МКС, а також спростувати найпоширеніші міфи.

У межах кампанії через сайти й соціальні сторінки організацій будуть поширені інформаційні матеріали, які розповідатимуть про те, що таке Римський статут і Міжнародний кримінальний суд, чому Україні важливо ратифікувати Римський статут, у який спосіб забезпечується ефективність виконання судового рішення МКС тощо.

Міжнародний кримінальний суд є єдиною можливістю притягнути до кримінальної відповідальності вище керівництво країни-агресора, незважаючи на те, чи визнає Російська Федерація його юрисдикцію, чи ні.

Ратифікація Римського статуту дає Україні всі переваги держави-учасниці. Це охоплює, зокрема, розширені можливості ефективного впливу на процес розслідування, а також у ширшому розумінні – глибшої інтегрованості з органами МКС.

Ратифікація Римського статуту посилить дипломатичний тиск на Російську Федерацію та створення реальних передумов для притягнення її військових до відповідальності за всі злочини, скоєні на території України з 21 листопада 2013 року.

Правнича спільнота також закликає президента України підписати законопроєкт № 2689, який сприятиме гармонізації українського законодавства з міжнародним правом, полегшить співпрацю з Міжнародним кримінальним судом та іншими державами у сфері переслідування міжнародних злочинців. Документ унеможливлює звільнення від кримінальної відповідальності за злочин агресії, воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид і ліквідує строки давності за них.

Після ратифікації Україні необхідно буде погодити законодавство з Римським статутом, щоб визначити правові основи для ефективної взаємодії з МКС. Також до змісту Кримінального кодексу України мають бути внесені положення про злочини проти людяності та воєнні злочини, а до Кримінального процесуального кодексу України – щодо особливостей розслідування зазначених злочинів.

Українська та міжнародна правова спільнота наполягають на ратифікації Римського статуту, адже сьогодні це вкрай важливо як для іміджу на міжнародній арені, так і для реального притягнення до відповідальності осіб, винних у воєнних злочинах в Україні. Це також є міжнародно-правовим зобов’язанням України, передбаченим статтею 8 Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Завантажуйте готові матеріали: