Світ має знати про злочини Росії: правозахисники зустрілися з ОБСЄ та відкрили фотовиставку у Відні | Центр прав людини ZMINA

Світ має знати про злочини Росії: правозахисники зустрілися з ОБСЄ та відкрили фотовиставку у Відні

A+ A-

У Відні 25 червня в Центрально-Європейському Університеті представники Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ), яка входить в Коаліцію “Україна. П’ята ранку”, відкрили фотовиставку “Україна. Після вторгнення”. На виставці представлені роботи 25 українських фотокореспондентів, які зроблені з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Ольга Решетилова

Як зазначили організатори, коаліція також документувала всі ті злочини Росії, які зображені на фото. 

“Я готувала іншу промову, але сьогодні о 5-й ранку прокинулася від звуку літака, який летів над готелем. Це дуже страшний звук для українців. В цей же час я побачила повідомлення від свого десятирічного сина, якого я залишила з батьками в Житомирі: “Мам, тут стріляють і літають ракети”. Цієї ночі росіяни випустили по Житомиру 24 ракети. Ми живемо в цьому щодня. Всі організації коаліції – досвідчені і професіональні, оскільки з цією темою ми працюємо з 2014 року. Але зараз це стало дуже особистим для кожного з нас. Ми документуємо злочини, які трапилися з нашими рідними, руйнування шкіл, де ми навчалися, лікарень, де народжувалися наші діти. Я не бажаю нікому відчути це. Я прошу вас об’єднатися в Європі, щоб зупинити цю війну”, – заявила координаторка МІПЛ під час відкриття виставки Ольга Решетилова.

На фотографіях глядачі побачили наслідки обстрілів у Київській, Чернігівській, Харківській, Одеській, Донецькій та Житомирській областях. Крім того, під час відкриття виставки свої особисті історії розповіли постраждалі від російської агресії. Зокрема Альона Лапчук, дружина колишнього військовослужбовця з Херсона Віталія Лапчука, чиє тіло зі слідами катувань знайшли в річці в окупованому Херсоні. А також Олена Шевченко, сестра зниклої під час окупації Гостомеля Людмили Шевченко. Місце перебування жінки досі невідоме.

Також 27 червня у Відні представники Коаліції “Україна. П’ята ранку”, а саме МІПЛ та ZMINА, долучилися до заходу ОБСЄ, який був присвячений насильницьким зникненням під час повномасштабної війни. Цю подію ініціювали делегації України та США в ОБСЄ.

Голова ZMINA Тетяна Печончик розповіла під час зустрічі про викрадення Росією активних українців. Від початку вторгнення ZMINA задокументувала 234 випадки насильницьких зникнень активістів, журналістів, службовців місцевого самоврядування, освітян, релігійних діячів. З них 114 осіб були звільнені, часто після катувань, 110 досі залишаються зниклими, 10 осіб закатовані до смерті. При цьому, зауважує Печончик, ці цифри не остаточні і постійно зростають, а російські військові викрадають активістів, щоб знизити опір населення та схилити до співпраці.

Координаторки МІПЛ Ольга Решетилова та Тетяна Катриченко під час заходу презентували карту локацій утримань зниклих людей. Завдяки опитуванням свідків окупації, звільнених заручників та відкритим джерелам журналістам МІПЛ вдалося встановити 22 локації утримання.

Також на зустрічі виступили Альона Лапчук та Олена Шевченко та розповіли історії своїх рідних, проти яких були вчинені злочини російськими військами.

Нагадаємо, Коаліція “Україна. П’ята ранку” документує воєнні злочини від початку повномасштабного вторгнення. Наразі в Коаліцію входять 29 громадських організацій. 25 червня Центрально-Європейський Університет нагородив Коаліцію премією “Відкрите суспільство” за роботу та прагнення до основоположних цінностей відкритого суспільства – глобальної справедливості та прав людини.