Чи стосується вас дискримінація? Відповіді шукали вінницькі журналісти | Центр прав людини ZMINA

Чи стосується вас дискримінація? Відповіді шукали вінницькі журналісти

A+ A-

Як писати про права людини, що таке дискримінація і як її виявляти, чи принципи Універсального дизайну для України перспективні? Ці та інші питання були озвучені під час тренінгу для вінницьких журналістів та активістів.

Тренінг “Права людини та роль ЗМІ у захисті суспільних інтересів” провела журналістка, головна редакторка сайту Центру інформації про права людини Ірина Виртосу на запрошення голови громадської організації “Оріана Світ” Ірини Ткачук

Ключова тема тренінгу – інклюзивні рішення та інклюзивне суспільство. Як різні групи населення можуть бути включені в суспільне життя, брати участь у прийнятті рішень, впливати на зміни в громаді. Зокрема, це стосується людей з інвалідністю, а також людей поважного віку, вагітних, батьків з дітьми до 3-х років, людей з тимчасовою інвалідністю — як правило, саме ці маломобільні групи населення часто бувають виключені із суспільства через бар’єрність.

Говорили про бар’єрність у ширшому значенні цього слова — не тільки архітектурну недоступність, а й інформаційні бар’єри, інституційні, фінансові, і чи не найголовніше — про стереотипи й упередження.

Чому людина з інвалідністю не може бути прийнята на роботу? Бракує кваліфікації у претендента на посаду чи складність для роботодавця організувати робоче місце? Чому вагітну жінку звільняють з роботи? Як часто дівчат і хлопців, які пересуваються на інвалідному візку, можна побачити в нічному клубі? Чому незрячій людині не видають у банку кредит на купівлю побутової техніки?

“Як говорити з людьми з інвалідністю? Нічого складного. Звертайтеся так, як би ви хотіли, щоб зверталися до вас – приязно, уважно. Є нюанси, наприклад, людині незрячій більш описувати те, що помічаєш навкруги, чи якщо є необхідність, допомогти людині на візку пересуватися містом. Але в спілкуванні ставтеся як рівний до рівного”, — дає поради запрошена гостя Раїса Панасюк, голова громадської організації “Гармонія”.

Учасники тренінгу — переважно журналісти ГО “Оріана-Світ” — занурювалися в тему прав людини, розбирали гарні й невдалі журналістські матеріали про інвалідність, дискутували щодо коректності термінології, сумнівалися щодо використання людини з інвалідністю в комерційній рекламі, говорили про громадську журналістику. 

“Про права людини писати і складно, і просто. Головне зрозуміти, що в центрі уваги — людина, що світ – різноманітний. І хоч зі стереотипами дуже важко боротися, бо вони в нас “у крові” і з ними “простіше” жити, але ніяк не цікавіше. І вже точно — стереотипи часто призводять до різних дискримінаційних ситуацій. А це вже неприпустимо”, — коментує тренерка Ірина Виртосу. 

Під час зустрічі відбулася також презентація кампанії “Дискримінація обмежує. Протидій!”.

Також на тренінгу не тільки говорили про інклюзивне середовище, а й формували його: важливо відзначити, серед присутніх були як жінки, так і чоловіки, учасники з інвалідністю, вагітна жінка, як журналісти з більшим досвідом роботи, так і початківці. 

Як зауважив учасник тренінгу, блогер Юрій Прокопенко, “там за чашкою чаю або кави виконуючи якусь практичну вправу, знаходиться спільне рішення, з’являються несподівані висновки. Це ніби рівняння: цікава ідея додана до досвіду фахівця й помножена на різноманітність думок – дорівнює прогресу як командному так і особистому. Тобто у виграші залишаються всі”.

Ініціаторка зустрічі Ірина Ткачук зазначила, що важливо не тільки дискутувати на тренінгах чи майcтер-класах, а й впроваджувати отримані знання на практиці. І запевнила, що далі буде…

Навчальний захід став можливим завдяки підтримці ІСАР “Єднання” у межах програми “Платформа розвитку громадянського суспільства”.