Людмила Янкіна отримала Національну правозахисну премію
Керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна та адвокат Юрій Білоус стали лауреатами Національної правозахисної премії.
Вручення нагороди відбулося 10 грудня, у День прав людини, під час Національної правозахисної НЕконференції.
“Бути правозахисницею – це не робота, це служіння. Служіння верховенству права, цінностям людського життя, свободи та гідності. Це служіння тим, хто не може постояти за себе. І я вдячна за довіру тим людям, яким допомагала. Їхня довіра дає сили та наснагу продовжувати боротьбу. Але водночас я хочу присвятити цю премію тим правозахисникам, які вимушено взяли зброю та пішли захищати країну, захищати життя всіх нас та свободу, відклавши все, чим жили до того”, – зазначила Людмила Янкіна.
Правозахисниця присвятила премію своїм колегам та друзям-правозахисникам, які зараз на фронті: Ярославу Малику, Олексію Біді, Костянтину Рєуцькому, Євгенії Закревській, Марині Ліліченко. А також правозахиснику Максиму Буткевичу, що нині перебуває в полоні, та активісту Роману Ратушному, який, за словами Янкіної, є одним з найсвітліших борців за справедливість та який “тепер тримає небо”.
Людмила Янкіна – українська правозахисниця. У 2015 році долучилася до правозахисного руху та ввійшла до команди Центру прав людини ZMINA. Вона працювала керівницею проєкту з реформи системи реєстрації місця проживання в Україні. У 2017 році започаткувала міждисциплінарну робочу групу при Міністерстві внутрішніх справ України, діяльність якої була спрямована на реформу “прописки” та напрацювання відповідної законодавчої ініціативи. Також Людмила брала активну участь у реформі виборчого права, завдяки якій на останніх виборах президента та місцевих виборах громадяни України отримали можливість реалізувати право голосу за місцем фактичного проживання.
Водночас Людмила Янкіна активно захищає права активістів, представників ЛГБТІК-спільноти, жінок, національних меншин та корінних народів, біженців з країн тоталітарних режимів (Білорусь, Казахстан, Афганістан тощо).
З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну стала гуманітарною волонтеркою та патронажною медсестрою для найуразливіших категорій населення. Забезпечувала медикаментами, їжею та медичними засобами людей з інвалідністю, онкохворих, людей похилого віку Києва та Київської області. Після звільнення Київської області стала першою жінкою – цивільною волонтеркою, яка заїхала до звільнених міст і сіл з гуманітарною місією та вела свою діяльність ще до початку розмінувань.
Нагадаємо, що Національна правозахисна премія – це всеукраїнська недержавна нагорода, яка присуджується платформою “Правозахисний порядок денний” за особистий внесок у захист прав людини в Україні.