Треба мобілізувати всі механізми для притягнення Росії до відповідальності: правозахисники провели адвокаційні заходи в Гаазі | Центр прав людини ZMINA

Треба мобілізувати всі механізми для притягнення Росії до відповідальності: правозахисники провели адвокаційні заходи в Гаазі

A+ A-

8 грудня у Нідерландах в рамках 21 сесії Асамблеї країн-учасниць Римського Статуту Міжнародного Кримінального Суду відбувся захід “Зміцнення системи міжнародного правосуддя: виклики та можливості у випадку України”. Участь у ньому брала дослідниця проєкту з насильницьких зникнень активістів Центру прав людини ZMINA Наталія Охотнікова разом з іншими експертами та експертками організацій, що входять до Коаліції “Україна. П’ята ранку”. Захід відбувся завдяки підтримці Міжнародного фонду “Відродження”.

Представники Коаліції “Україна. П’ята ранку”

Учасники та учасниці у своїх доповідях концентрувалися на боротьбі України, яка відбувається на декількох фронтах одночасно: військовому, гуманітарному, політичному та міжнародному. За словами Охотнікової, Київ, як і багато українських міст, майже весь час не має доступу до електропостачання через серйозні пошкодження української енергосистеми, спричинені постійними навмисними обстрілами Росії. Водночас росіяни регулярно обстрілюють й цивільні будівлі. “Україна. П’ята ранку” фіксує не тільки подібні обстріли, а й документує різні форми інших воєнних злочинів на звільнених українських територіях: напади на українські культурні об’єкти, насильницькі зникнення та незаконні позбавлення волі цивільних осіб, тортури, використання цивільних осіб як живого щита, сексуальне та гендерне насильство.

Масштаби воєнних злочинів, скоєних Росією в Україні, вражають, зазначає Наталія Охотнікова: “З 24 лютого українська прокуратура зареєструвала 60 000 справ про воєнні злочини; окрім того, у реєстрі є близько 30 000 справ, відкритих з 2014 року. Національна система перевантажена, тому міжнародна підтримка є надзвичайно важливою для того, щоб всі винні понесли покарання через всі можливі механізми притягнення до відповідальності – як на національному рівні, так і через міжнародні механізми”.

Охотнікова також розповіла про те, що на окупованих територіях постраждало багато активістів, волонтерів та лідерів місцевих громад.

“Росіяни з одного боку через насилля прагнуть зламати таких людей і навернути їх на свій бік, а з іншого – помститися тим, хто організовував проукраїнські заходи і чинив спротив. Оскільки Херсонська та частина Запорізької області були окуповані дуже швидко, російські війська не чекали настільки великого спротиву від місцевого населення. Однак українці, які опинилися в окупації, показали всіма доступними засобами, що Херсон та Запоріжжя – це Україна. І, на жаль, багато з організаторів проукраїнських мітингів постраждали за свою позицію та були викрадені окупантами. Дехто з них були звільнені після деокупації частини Херсонської області, однак доля інших невідома. За повідомленнями свідків, людей затримували на окупаційних блокпостах, під час проведення проукраїнських мітингів, на робочих місцях або вдома. Ніхто не міг почувати себе у безпеці, доки міста були окуповані”, — каже Наталія Охотнікова.

Вона додала, що наразі ZMINA зібрала інформацію про 386 кейсів щодо зникнень активних громадян на тимчасово окупованих територіях. Охотнікова каже, що росіяни затримували всіх, хто відкрито висловлював свою проукраїнську позицію або виглядав “занадто українцем” — мав традиційну українську зачіску або татуювання. Затримували також і водіїв, які надавали населенню будь-яку гуманітарну допомогу — перевозили хліб, воду чи інші продукти харчування.

“До нас щодня надходять повідомлення від людей, які шукають своїх зниклих родичів, і кожне з таких повідомлень насичене болем та розгубленістю, адже найстрашніше – не знати, що сталось з тим, кого любиш. Дуже просто і водночас важко сказати, що росіяни хочуть від України. Вони прагнуть знищити в будь-який доступний їм спосіб нашу інфраструктуру, наші життя і наше майбутнє”, — переконана Наталія Охотнікова.

Крім того, під час поїздки до Гааги представники Коаліції зустрілися з представниками Міністерства Закордонних справ Нідерландів та великим другом України — заступником Посла Нідерландів в Україні Пітером ван Влієтом. Говорили про насильницькі депортації місцевого населення з українських території до Російської Федерації, та про те, що кількість таких випадків є дуже високою і що правозахисна спільнота розцінює ці дії як ще один спосіб ведення війни проти України.

“До свідомості кожного росіянина має бути донесена інформація, що відповідальність за все, що вони вчиняють в Україні, обов’язково настане. Вона має бути не розмитою або занадто загальною, кожен злочинець має розуміти, що всі злочини проти цивільного населення документуються українськими правоохоронними органами, правозахисною спільнотою та міжнародними партнерами 24 на 7. Навіть без світла ми бачимо кожен крок воєнних злочинців та фіксуємо його”, – зазначила Наталія Охотнікова.

Представники Коаліції “Україна. П’ята ранку” також зауважили, що готові до створення всіх можливих механізмів для розгляду воєнних злочинів росіян, а також готові передавати задокументовані дані задля притягнення Росії до відповідальності.