Українські правозахисники відвідали США з адвокаційним візитом
Із 24 жовтня до 29 жовтня 2022 року відбулась адвокаційна поїздка українських правозахисників із Дому прав людини “Крим” та іноземних партнерів до Сполучених Штатів Америки з метою висвітлення ситуації з правами людини в Криму напередодні голосування за тематичну резолюцію в третьому комітеті Генеральної Асамблеї ООН.
Учасниками поїздки були менеджерка з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA Марія Курінна, експерт Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін, проєктна менеджерка Центру громадянської просвіти “Альменда” Марія Суляліна, а також спеціаліст з адвокації Фонду Домів прав людини Метью Джонс.
Адвокаційні заходи відбулись у Нью-Йорку та стосувалася просування підтримки оновленої резолюції Організації Об’єднаних Націй “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь”.
Відбулися зустрічі з двома десятками закордонних місій в ООН, спеціальними доповідачами та громадянським суспільством.
Адвокаційні зусилля правозахисників були зосереджені не тільки на підтримці співпраці із делегаціями європейських держав, а й на делегаціях країн Глобального Півдня, зокрема тих, які всі попередні роки утримувалися під час голосування за резолюції Генеральної Асамблеї ООН щодо ситуації з правами людини в Криму та щодо мілітаризації Криму.
Правозахисники зустрілися із делегаціями Руанди, Гани, Маршалових Островів, Естонії, Польщі, Японії, Грузії, Німеччини, Франції, Іспанії, Малаві, Джибуті, Латвії, Сенегалу, Кенії, Данії та інших країн.
У зв’язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації увага до ситуації з правами людини в Україні посилилася, все більше країн стали підтримувати резолюції щодо ситуації в Україні. Однак, враховуючи, що рівень підтримки кримських резолюцій був не таким високим, адвокаційні зусилля команди були сфокусовані на цій темі. Так минулого року лише 65 країн-членів ООН підтримали резолюцію щодо ситуації з правами людини в Криму, 85 — утрималися, 18 — не голосували та 25 голосували проти.
“Необхідно вибудовувати тіснішу співпрацю із країнами Глобального Півдня, які утримуються або голосують проти по кримських резолюціях. З наших розмов із дипломатами цього регіону, країнами Африки, стало зрозуміло, що вони мають дуже віддалене уявлення щодо реальної ситуації з правами людини в Криму і серйозного її погіршення після 24 лютого 2022 року, вони висловлювали прохання надіслати їм більш деталізовану інформацію та готові співпрацювати”, — розповіла Марія Курінна.
Правозахисники також провели зустріч із спеціальною доповідачкою зі свободи релігії та віросповідання Назілою Ганеа (Nazila Ghanea) та її командою, розповіли про релігійно мотивовані переслідування в тимчасово окупованому Криму мусульман і свідків Єгови, про закриття споруд, де проводяться релігійні обряди тощо.
Додатково у Нью-Йорку відбулися зустрічі з представниками громадянського суспільства Сполучених Штатах Америки, які докладають зусиль з адвокації інтересів України в США, наприклад із командою RAZOM.
Поїздку організували Фонд Домів прав людини та Українська Гельсінська спілка з прав людини.