Історії родом з Криму: як Альона Луньова боролася за свободу півострова | Центр прав людини ZMINA

Історії родом з Криму: як Альона Луньова боролася за свободу півострова

A+ A-

До 20 лютого, офіційної дати початку окупації Криму Росією, Дім прав людини “Крим” та всі його організації-засновниці (Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, Кримська правозахисна група та Центр громадянської просвіти “Альменда”) розпочинають інформаційний марафон “Історії родом з Криму”. 

Ми розкажемо про чотири історії представників кожної з організацій, про те, як змінилось їхнє життя на “до” та “після” окупації Криму, а також про те, що попри все вони не опустили рук, а засукали рукава й продовжили боротися за права людини.

У 2019 році вийшла книжка Ірини Виртосу “Кримський альбом: історії правозахисників”, де описано 20 особистих історій правозахисників, у т.ч. й ті, які будуть у нашому інформаційному марафоні. 

Сьогодні ми розповімо історію Альони Луньової, директорки з адвокації Центру прав людини ZMINA.

Протягом усього свого життя в Криму Луньова боролася за свободу, яку забирали в мешканців півострова, залякуючи їх, застосовуючи силу та викрадаючи їх. 

Виїхавши на материкову частину України з небезпечного рідного Криму, Альона Луньова долучилася до харківської команди Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Пригадуючи той період життя, правозахисниця каже: тоді не могла повірити у слова Бранки Шеско, її керівниці на той момент, хорватки, яка працювала в ООН після початку війни на Балканах. Шеско розповідала: це все тільки починається. Як тоді можна було уявити, що війна затягнеться на роки, що встигне народитися нове покоління та піти до школи, де навчають за російськими нормами та наративами, а сотні людей будуть викраденими й позбавленими волі?

Ще однією сторінкою з життя є робота у “Восток-SOS”, де Альона допомагала тим, хто, як і вона, опинились у біді, надаючи консультації телефоном. 

Наразі правозахисниця працює директоркою з адвокації в Центрі прав людини ZMINA й робить все заради повернення окупованих територій під контроль України.      

Всю історію Альони Луньової, а також інші історії можна знайти у книжках російською та англійською мовами.