У Чернівцях відкрилась фотовиставка “Історії з окупованого Криму” | Центр прав людини ZMINA

У Чернівцях відкрилась фотовиставка “Історії з окупованого Криму”

A+ A-

22 фотографії українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук — це унікальна хроніка життя незаконно анексованого Росією півострова та документальне свідоцтво репресій по відношенню до українських громадян, зокрема до представників кримськотатарського народу. 

Масштабні переслідування почалися від першого дня окупації російськими військами АР Крим. Станом на сьогодні з політичних мотивів позбавлені волі понад 150 кримчан — більшість із них кримські татари. Також протягом 2014-2016 років було викрадено 43 жителі Криму, з них 11 осіб досі вважаються зниклими безвісти. Саме 3 березня дев’ять років тому російські окупанти викрали, катували і згодом убили кримськотатарського активіста Решата Аметова, який став першою жертвою загарбників на півострові.

Як зазначила під час відкриття фотовиставки голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, у 2022 році до окупованого півострова знову повернулася практика насильницьких зникнень. Викрадених українців перевозять до Криму із окупованої частини Херсонщини і Запоріжжя: місцеві правозахисні групи повідомляють про таємне утримання щонайменше 110 громадян України в СІЗО №2 Сімферополя.

Також практика насильницьких зникнень стосується і кримчан. Зокрема, 29 квітня дорогою з Коктебеля до Феодосії була викрадена громадянська журналістка Ірина Данилович, її 13 днів утримували без доступу адвоката та інформування рідних про затримання. Окрім Данилович, окупаційна влада за політично мотивованими обвинуваченнями тримає за гратами ще 14 журналістів: “Більшість із них — це кримськотатарські громадянські журналісти, які співпрацювали із ініціативою “Кримська солідарність”, що об’єднує родини політичних в’язнів, адвокатів, активістів. Це Сейран Салієв, Марлен Асанов, Тимур Ібрагімов, Сервер Мустафаєв, Осман Аріфмеметов, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Рустем Шейхалієв. Кожен десятий політв’язень позбавлений волі через журналістську діяльність”.

“Що стосується теми кримських політв’язнів, то після 24 лютого можна відзначити низку особливо негативних тенденцій. По-перше, ми спостерігаємо стрімке збільшення кількості цих справ, зокрема йдеться про жителів Херсонщини та Запоріжжя, які були затримані та примусово переміщені до тимчасово окупованого Криму. По-друге, вперше за дев’ять років окупації у лютому цього року у в’язницях померли двоє українських політв’язнів — Костянтин Ширінг і Джеміль Гафаров — через ненадання медичної допомоги. На жаль, ще понад 20 осіб також мають значні проблеми зі здоров’ям і можуть стати новими жертвами РФ”, — зазначила головна консультантка Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим Анна Ситнікова.

Впродовж 2016-2018 років одна з авторок фотовиставки “Історії з окупованого Криму” Альона Савчук висвітлювала судові процеси над українськими політв’язнями в окупованому Криму, поки не отримала заборону від ФСБ на в’їзд на півострів і територію Росії. 

“Ці знімки — невелика частина усіх тих історій з окупації, які нам пощастило побачити, почути й передати в ефір. Про людей, які залишилися вдома, попри залякування та погрози, арешти й суди, катування і приниження гідності з боку (про)російських силовиків. Це історії про зруйновані долі сотень сімей, вигаданий тероризм, переслідування за національність, віру і позицію. Але також вони — про любов до своєї землі та свого народу, солідарність і взаємопідтримку, віру в перемогу правди й добра”, — зазначила Савчук.

Презентовані світлини були зроблені з 2014 по 2019 рік, доки автори ще могли їздити до Криму. Російська окупаційна адміністрація ввела для них заборону відвідувати півострів на строк від 10 до 35 років.

У жовтні минулого року фотовиставку “Історії з окупованого Криму” було представлено на міжпарламентському саміті Кримської платформи (м. Загреб, Хорватія), а також у грудні — під час урочистих заходів з нагоди 30-річчя Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим.

Чернівці стали третім містом, де фотовиставка “Історії з окупованого Криму” була презентована широкому загалу українських глядачів. Раніше вона відбулася у Хмельницькому та Кропивницькому, а також її буде показано в Одесі, Луцьку і Львові.

Фотовиставка створена Центром прав людини ZMINA у співпраці із Представництвом Президента України в АР Крим.