Навіщо Росія викрадає українських дітей та що робити постраждалим?
Наслідки війни для дитини значні. Внаслідок ракетних обстрілів і бомбардувань, вбивств дорослих родичів діти стають сиротами. Авіабомби та артобстріли знищують їхні домівки. Крім того, діти мають проблеми зі здоров’ям, вимушені жити з каліцтвами й долати психічні травми війни та стрес. Також росіяни вчиняють ще один воєнний злочин — депортацію дітей на територію Росії або в тимчасово окупований Крим та примусове всиновлення у російські родини.
У чому проблема?
За офіційною статистикою, станом на 13 березня 2023 року 366 дітей вважаються зниклими безвісти, 16 226 — депортовані на територію РФ. Точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України. За даними, озвученими Росією у відкритих джерелах, депортованих дітей значно більше — 733 000.
Експерти БФ “Голоси дітей” та ГО “Харківський інститут соціальних досліджень” у своїй доповіді говорять про те, що фіксуються різні спроби росіян щодо підготовки українських дітей до депортації в Росію. Так, російська окупаційна влада проводить медичні огляди й відправляє дітей нібито на лікування в Росію. Також причинами вивозу дітей є “оздоровлення в дитячих таборах”, “патріотичне виховання”, “відвідування ялинки та запрошення на свята до російських міст”. Крім того, правозахисники фіксують депортацію дітей, яких виховують у закладах інституційного догляду.
Депортованих українців відвозять до найбільш віддалених і депресивних регіонів Росії — Сибіру, Далекого Сходу, Північного Кавказу, Чечні, Сахаліну. Відбирають документи, забирають особисті речі, засоби зв’язку. Водночас видають документи, які забороняють залишати російські регіони протягом двох років.
Невіддільним елементом такого переміщення є фільтраційні табори. З 24 лютого окупанти створили вже 27 фільтраційних таборів і в’язниць на тимчасово окупованих територіях та в Росії.
За даними уповноваженого ВР України з прав людини Дмитра Лубінця, під час фільтрації росіяни утримують чоловіків, жінок і дітей окремо. Потім одночасно проводять допити та зіставляють отриману інформацію. Також є ймовірність розлучення батьків і дітей, коли батьків затримують через певні питання до них, а дітей відправляють на територію РФ самих.
Навіщо Росія викрадає українських дітей, який масштаб цього воєнного злочину, що відбувається з дітьми на території Росії та як їх можна повернути — розбирається “Рубрика”.
Усе почалося раніше
“Депортація росією українських дітей почалася з тих дітей, яких вивозили з окупованих частин Донецької та Луганської областей ще до початку широкомасштабної збройної агресії проти України”
Депортованих дітей, пояснює директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, умовно поділяють на декілька груп.
- Перша категорія — діти, які опинилися на території Росії з батьками чи дорослими особами, які їх супроводжують.
- Друга категорія — діти, які стали сиротами під час збройного конфлікту. Тобто осиротіли, бо їхніх батьків вбила росія. Таких дітей шукати найскладніше, тому що про їхнє існування, про те, що вони зараз без батьків, Україна часто не знає.
- Третя категорія — діти, які утримувалися в інтернатних закладах, санаторних формах навчання. Часто ці діти мають батьків, які перебувають у складних життєвих обставинах і знаходяться на окупованій території. Крім того, йдеться про дитячі будинки, де живуть діти-сироти.
- Четверта категорія — діти, відправлені в табори чи на лікування на територію РФ разом із батьками.
“Нам відомо про випадки у Харківській та Херсонській областях, коли батькам пропонують відправити дітей на таборування або на обстеження в РФ, поки в Україні тривають бої. Батьки, бажаючи, щоб діти хоч певний час побули у спокої, погоджуються. Погоджуються і через неможливість виїхати на підконтрольну українському уряду територію. Так, наприклад, у Харківській та Херсонській областях батьки відправили дітей в РФ, згодом їхні населені пункти деокупували й таким чином батьки виявилися відрізаними від своїх дітей лінією фронту. А російська федерація зі свого боку дала батькам лише певний час і сказала: якщо ті не приїдуть за дітьми, то дітей влаштують в родини на території РФ”, — пояснює Альона Луньова.
“Росія часто каже батькам, що вони не зможуть забрати своїх дітей, а дітям — що батьки по них не приїдуть, що не люблять і що покинули їх”
Що стосується дітей у дитячих таборах, то, за словами директорки з адвокації Центру прав людини ZMINA, зазвичай, до них нормально ставляться.
“Їх годують, забезпечують якесь навчання. Звісно воно відбувається російською мовою, є «хвилинка політінформації», де розповідають про «справжніх ворогів» України, про Європу, США. Дітей налаштовують проти нашої країни, проти країн-партнерів і розповідають про те, як «насправді» виглядає так звана «спеціальна воєнна операція»”, — каже Луньова.
Повний матеріал — за посиланням.