Українські громадські організації закликають лідерів НАТО запросити Україну в Альянс
Центр “Нова Європа” виступив одним з ініціаторів звернення українських громадських організацій до лідерів НАТО напередодні саміту Альянсу, що відбудеться 11–12 липня у Вільнюсі. Також до організаційної групи ввійшли видання “Європейська правда”, Центр протидії корупції, мережа захисту національних інтересів “ANTS”, ICUV – International Centre for Ukrainian Victory.
Наближається Вільнюський саміт НАТО, під час якого Альянс має можливість ухвалити історичне рішення: взяти на себе зобов’язання про якнайшвидше запрошення України до членства. Ми, представники громадянського суспільства України, глибоко переконані, що такий крок стане найефективнішим інструментом для завершення війни Росії проти України, запобігання новій агресії, продовження демократичних перетворень в Україні та відбудови України за участю бізнесу з країн-членів НАТО.
Запрошення не означає негайного вступу. Навіть у разі рекордно швидкої процедури вступу Фінляндії до НАТО цей процес зайняв майже рік. Отже, запрошення України не означає негайних зобов’язань захищати її, задіявши статтю 5 Вашингтонського договору.
Попри поширену думку в НАТО немає обмежень для запрошення нових країн навіть під час війни. П.6 Дослідження щодо розширення НАТО 1995 року (про відсутність територіальних спорів) не стосується України. У ньому йдеться про вимоги держави-кандидата до сусідів, які вона зобов’язується вирішувати “мирно, за принципами ОБСЄ”. Однак Україна не має претензій щодо чужих земель; а визволяє відповідно до норм міжнародного права території, захоплені Росією. Понад те, ми з 2014 року доводили готовність до мирних перемовин, однак їх відкинув агресор. Якщо п. 6 стане виправданням для незапрошення України, це свідчитиме, що Альянс надає Росії право вето щодо свого розширення.
Натомість перспектива швидкого запрошення України до членства пришвидшить завершення війни навіть без застосування ст. 5. Зокрема, ухвалення цього рішення під час критично важливого контрнаступу зміцнить моральний дух українців. Це також стане моментом незворотності, бо зі вступом України до НАТО зникає шанс на її повернення до Російської імперії, про відновлення якої марить Путін та чимало представників російської еліти. Натомість “стратегічна невизначеність” щодо майбутнього України в НАТО мотивуватиме Росію до продовження нинішнього вторгнення та до нової агресії після завершення цієї війни.
Немає підстав боятись ескалації через запрошення України до НАТО. Путін сам її боїться, знаючи, що в російської армії немає шансів у військовому протистоянні з арміями Союзників. Також немає потреби допомагати Путіну “зберегти обличчя”. За того тотального контролю над російським медіапростором, який має Кремль, він знайде можливість переконати суспільство в тому, в чому він захоче, – це наочно продемонструвала нещодавня заява речника Путіна про те, що з масштабним постачанням до України західної зброї, яка замінила старе радянське озброєння ЗСУ, “цілі РФ щодо демілітаризації України… значною мірою досягнуто”.
Запрошення, а далі вступ України до НАТО посилить Євроатлантичну безпеку. За майже півтора року повномасштабної війни ЗС України довели, що здатні стати опорою східного флангу НАТО та серйозно ослабити Росію, яку Стратегічна концепція НАТО визначає як “найбільш істотну та пряму загрозу”. Під час великої війни ЗСУ досягли дуже високого рівня як військової, так і управлінської взаємосумісності з арміями Союзників. Уже відбувається чимало реформ для посилення верховенства права та боротьби з корупцією. А запрошення України до НАТО надасть додатковий поштовх реформам сектору безпеки та оборони й поліпшить демократичний цивільний нагляд у Збройних силах України.
Суспільства країн-членів Альянсу підтримують вступ України до НАТО. Нещодавнє опитування свідчить, що серед тих, хто визначився, 70% американців, 50% нідерландців, 53% італійців, 56% французів, 50% німців підтримують політичне запрошення вже у Вільнюсі. Водночас в Україні членство в НАТО має рекордні 82% підтримки. Ця ідея об’єднує Україну, руйнуючи міф про “розділену Україну” та “проросійські регіони”. 80% на Півдні та 72% на Сході України підтримують членство в НАТО. Альянс, як союз демократій, не може ігнорувати волю своїх громадян та громадян країни-апліканта.
Запрошення України до членства стане важливим сигналом для інвесторів, які розглядають можливість участі в повоєнній відбудові України, але бояться безпекових ризиків. Майбутнє членство України в НАТО стане також сигналом для мільйонів українців, що до України безпечно повертатися, що також є підставою починати планувати своє майбутнє в Україні, а не за її кордонами.
Тож ми закликаємо держави-члени НАТО бути амбітними та на саміті у Вільнюсі взяти політичне зобов’язання щодо швидкого запрошення України до членства в Альянсі. Українське громадянське суспільство буде вашим партнером на шляху до вступу.
Звернення підтримали:
- Center for Civil Liberties, the Nobel Peace Prize Laureate 2022
- New Europe Center
- European Pravda
- Anti Corruption Action Centre
- National Interests Advocacy Network ‘ANTS’
- International Centre for Ukrainian Victory
- Reanimation Package of Reforms Coalition
- Centre for Defence Strategies
- Razumkov Centre
- Foreign Policy Council “Ukrainian Prism”
- DEJURE Foundation
- Transparency International Ukraine
- Ilko Kucheriv Democratic Initiatives Foundation
- International Renaissance Foundation
- Ukraine Crisis Media Center
- Civil Network OPORA
- Human Rights Centre ZMINA
- Institute for Economic Research and Political Consulting
- NGO “SUVIATO” (The Union of Participants, Veterans, Disabled People of Anti-terrorist operations and Army Actions)
- Ukrainian Centre for Nonviolent Communication and Reconciliation “Dignity Space”
- New Geopolitics Research Network
- Ukrainian Сenter for Independent Political Research
- CHESNO Movement
- Open Dialogue Foundation
- Center for Research on the Liberation Movement
- The Centre for Global Studies “Strategy XXI”
- Charitable Organization “The Black Sea Institute of Strategic Studies”
- Regional Center for Human Rights
- Centre for Economic Strategy
- Agency for Legislative Initiatives
- Ukrainian Foundation for Security Studies
- NGO Independent Defense Anticorruption Commission
- Public organization “All-Ukrainian Forum for Democracy” (DEMFORUM)
- Transatlantic Dialogue Center
- Ukrainian Association for American Studies
- Resource & Analysis Center “Society and Environment”
- National Assembly of People with Disabilities of Ukraine
- Centre of Policy and Legal Reforms
- Strategic and Security Studies Group
- Civil Organization “Centre for International Security”
- Ukrainian Foreign Policy Association
- Think tank StateWatch (Kyiv-based)
- Cedos think tank
- Internews Ukraine
- Center of Social Initiatives “Prospect”
- Ukrainian women lawyers association JurFem
- NGO “Veles+”
- Partnership for Every Child
- Ukrainian Foundation for Public Health
- NGO League of Social Workers of Ukraine
- Open Policy Foundation
- NGO “Parents for Vaccination”
- Association of Cinematographers of Ukraine
- Regional Press Development Institute
- Centre for Social and Gender Research “New Life”
- NGO Euroatlantic course
- Kharkiv Anticorruption Center
- Institute for Central European Strategy
- Ukrainian Centre for European Policy
- DiXi Group
- NGO “Promotion of Intercultural Cooperation” (Ukraine Analytica)
- School for Policy Analysis NaUKMA
- Anti-Corruption Research and Education Centre
- Data Journalism Agency (TEXTY)
- Bureau of Gender Strategy and Budgeting
- Centre of United Actions
- Civil Organization “Institute of Applied Humanitarian Research”(Kharkiv)
- VoxUkraine
- NGO “New Solutions Center”
- NGO “Detector Media”
- Analytical Center of the Ukrainian Catholic University