ZMINA просить забрати свідоцтва в українських адвокатів, які сприяють репресіям в окупованому Криму
Центр прав людини ZMINA звернувся до Національної асоціації адвокатів України (НААУ) та Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (ВКДКА) щодо кримських адвокатів, які сприяють російським репресіям та кримінальним переслідуванням громадян України в окупованому Криму.
Мова йде, зокрема, про адвоката Олега Глушка, який здійснює індивідуальну адвокатську діяльність у Криму згідно з рішенням ВКДКА. Також сприяють окупаційним адміністраціям в переслідуваннях окремих адвокатів та правозахисників українські адвокати Олена Канчи, Анатолій Жерновий та Юлія Марчук.
При цьому, не дивлячись на атмосферу страху та системні репресії Російської Федерації протягом дев’яти років окупації, в Криму все ще є незалежні адвокати-правозахисники, які працюють та надають кваліфікований захист у справах із політично мотивованими переслідуваннями громадян України. Цим адвокатам окупанти погрожують та переслідують їх, а підконтрольні РФ кримські ЗМІ формують негативний образ проукраїнських активістів та дискредитують адвокатів, що їх захищають.
Голова ZMINA Тетяна Печончик коментує, що після окупації Криму там значно погіршилися умови для роботи адвокатів, які працюють сумлінно:
“Особливо складною є ситуація протягом останніх півтора року, після початку повномасштабного вторгнення: кримськотатарських адвокатів затримують, штрафують, залякують, відбирають ліцензії. З іншого боку, на окупованому півострові є адвокати, які співпрацюють з прокуратурою і ФСБ на шкоду своїм клієнтам. Вони виступають “статистами”, адвокатами “за призначенням” від окупаційної влади, не реагують на катування підопічних, вмовляють політв’язнів підписати “зізнавальні свідчення”, сприяють репресіям і беруть участь у політиці колонізації окупованих територій. Вони порушують не лише міжнародні стандарти адвокатської етики, а й українські”.
Печончик зазначає, що деякі з цих адвокатів, як-от Глушко, Канчи, Жерновий та Марчук, досі залишаються членами Національної асоціації адвокатів України, присутні в реєстрі українських адвокатів, а їхні адвокатські свідоцтва є дійсними з погляду України.
“За дев’ять років окупації Криму Національна асоціація адвокатів України не спромоглася надати жодної оцінки діяльності адвокатів-перевертнів, не позбавила їх статусу українських адвокатів. Вона також не виступила на захист тих адвокатів, які чесно виконують свою роботу і захищають наших громадян у Криму. Настав час нарешті почути від НААУ і ВКДКА ці оцінки”, — заявила Тетяна Печончик.
Тож Центр прав людини ZMINA звернувся до НААУ та ВКДКА з вимогою оцінити діяльність зазначених вище адвокатів та вжити дисциплінарних заходів у випадку порушень. Окремо ZMINA просить надати позицію та рекомендації щодо створення сприятливих умов для адвокатської діяльності та захисту адвокатів від втручання окупантів у їхню роботу.
Раніше ZMINA детально розповідала про українських адвокатів, які співпрацюють із окупаційною владою та залишаються членами Національної асоціації адвокатів України, присутні в реєстрі українських адвокатів, а їхні адвокатські свідоцтва є дійсними з погляду України. Також читайте про кримських адвокатів, які не захищають клієнта, а сприяють слідству.
Обкладинка матеріалу — Бюро судової інформації