ZMINA приєдналася до обговорення в Twitter Spaces присвяченого відмові в наданні медичної допомоги кримським політв’язням | Центр прав людини ZMINA

ZMINA приєдналася до обговорення в Twitter Spaces присвяченого відмові в наданні медичної допомоги кримським політв’язням

A+ A-

26 червня Центр прав людини ZMINA та Euromaidan Press організували обговорення в Twitter Spaces «Відмова в наданні медичної допомоги як форма катування: історії політв’язнів з Криму». До онлайн-дискусії приєдналися Тетяна Жукова зі ZMINA, Євгенія Андреюк з Всесвітньої організації проти катувань (OMCT) і Марія Курінна з Дому прав людини Крим. 

З початку російської окупації Криму в 2014 році, в будинках мирних жителів відбуваються масові обшуки, багатьох ув’язнюють і вивозять в невідомому напрямку, катують, тримають без зв’язку із зовнішнім світом, примушують до неправдивих зізнань на камеру, забороняють розмовляти українською чи кримськотатарською“, – розповіла менеджерка з міжнародної адвокації ZMINA Тетяна Жукова. 

Вона повідомила, що наразі в Криму утримують 180 політв’язнів. Серед них: Леніє Умерова – молода кримськотатарська дівчина, яка збиралася провідати свого онкохворого батька в окупованому Криму, але її затримали під час перетину кордону та звинуватили в шпигунстві; Ірина Данилович – правозахисниця, громадянська журналістка та медсестра, яку звинуватили у незаконному зберіганні вибухівки; Богдан Зіза – художник, якого звинуватили в екстремізмі та тероризмі через те що він облив жовто-синьою фарбою вхідні двері російської адміністрації в Криму; Наріман Джелял і брати Ахтемови – кримські активісти, яких звинуватили в диверсії на газопроводі, хоча на момент коли нібито «сталася диверсія» вони були зовсім в іншому місці. 

Ненадання медичної допомоги політв’язням у російських чи кримських тюрмах – це не поодинокий випадок, а системна практика. Наразі близько 50 політв’язнів мають поганий стан здоров’я та не отримують медичної допомоги. Двоє з них, Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг, уже померли в лютому цього року“, – підкреслила Жукова. 

Зокрема, зараз у смертельній небезпеці знаходиться Ірина Данилович. Її затримали при мінусовій температурі та не надали медичної допомоги, внаслідок чого вона втратила слух на ліве вухо та постійно втрачає концентрацію та свідомість. 

Кримського політв’язня Еміра-Усеїна Куку побили під час першого затримання ще в 2015 році. Отримані травми не лікували і вони стали хронічними. Під час ув’язнення йому не надали медичної допомоги, через що стан його здоров’я значно погіршився і, зрештою, він був госпіталізований у важкому стані. 

Азамат Еюпов має хворобу серця і його стан різко погіршився через відсутність медичної допомоги. У в’язниці він переніс чотири інсульти. Зараз він у важкому стані та потребує термінової госпіталізації. Однак медичний персонал колонії діагностував у нього лише остеохондроз і повернув до камери надаючи мінімальне лікування. 

Жукова закликала присутніх бути голосом політв’язнів і ділитися їхніми історіями, а також наголосила на необхідності створення механізму звільнення політв’язнів і цивільних заручників. 

Зрештою, лише деокупація забезпечить незаконно ув’язненим людям свободу і мирне життя без утисків на українському півострові Крим“, – резюмувала Тетяна Жукова.