ZMINA разом з партнерами в Нью-Йорку проведе захід про депортації дітей та затримання цивільних Росією
13 грудня, о 15:00 (час за Нью-Йорком), в ООН відбудеться захід “Правосуддя, орієнтоване на постраждалих: Досвід України” в межах Асамблеї країн-учасниць Міжнародного кримінального суду.
Захід організовано українськими громадськими організаціями – Міжнародний фонд “Відродження”, Центр громадянських свобод, Truth Hounds, Медійна ініціатива за права людини, Центр прав людини ZMINA, Українська правова консультативна група – за підтримки Швеції та України.
Розпочавши агресію проти України, Росія депортувала на свою територію десятки тисяч мирних жителів, зокрема дітей. Щонайменше кілька тисяч із цих осіб залишаються під вартою та утримуються в нелюдських умовах без жодних правових підстав і поза будь-якими правовими процедурами. Українські правозахисні організації виявили понад 80 місць позбавлення волі, в яких російська влада утримує цивільних громадян, викрадених на тимчасово окупованих територіях України. Ці цивільні особи утримуються в ізоляції; міжнародні місії, правозахисні організації чи юристи не мають доступу до них. Вони систематично зазнають катувань і нелюдського поводження. Задокументовано випадки смерті в місцях позбавлення волі через катування та відсутність медичної допомоги.
Крім того, Росія постійно перешкоджає поверненню цих осіб до України. Таке поводження з цивільним населенням, включно з дітьми, не є новою практикою і спостерігалося в багатьох інших збройних конфліктах. Однак міжнародна система правосуддя здебільшого на це не реагує. Ув’язнення або насильницькі зникнення цивільних осіб не розглядалися міжнародними судами належним чином, що призвело до недостатньої та нерозвиненої судової практики щодо таких злочинів. Незважаючи на те що міжнародне гуманітарне право обмежує держави в поводженні з цивільним населенням, у разі переміщення дітей виникають складні правові проблеми.
Розслідувати такі злочини також складно, оскільки більшість розслідувань має відбуватися на території країни, де робити це досить важко через опір держави. Національні системи обмежені в розслідуванні таких справ, і тому міжнародні органи повинні відігравати значну роль у цьому процесі.
Учасники спеціального заходу планують поділитися досвідом і відверто поговорити про виклики та можливості, які учасники дискусії змогли виявити починаючи з 2014 року. Через призму незаконного переміщення та депортації дітей і злочинів, скоєних проти утримуваних цивільних осіб, обговорення буде спрямоване на оцінювання стану поточної архітектури правосуддя, її прогалин та можливих шляхів їхнього усунення.
Вступне слово: Христина Гайовишин, заступниця Постійного представника України в ООН та Андреас фон Ікскюль, Тимчасовий повірений Швеції в ООН.
Спікери:
• Володимир Яворський, Центр громадянських свобод;
• Наталія Охотнікова, Центр прав людини ZMINA;
• Ольга Решетилова, Медійна ініціатива за права людини;
• Арьє Мора, Українська правова консультативна група;
• Дмитро Коваль, Truth Hounds, Project Expedite Justice.
Модератор: Роман Романов, Міжнародний фонд “Відродження”.
Нагадаємо, У Нью-Йорку в штаб-квартирі ООН 4 грудня стартувала 22-га сесія Асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду (МКС), на якій вони разом з державами-спостерігачами, запрошеними державами, міжнародними й регіональними організаціями та представниками громадянського суспільства обговорюватимуть основні виклики, що постають перед Римським статутом.
Також на нинішній сесії держави-учасниці ухвалюватимуть резолюції щодо питань, які стосуються функціонування суду та Цільового фонду для потерпілих (TFV), зокрема щодо їхніх відповідних бюджетів та співпраці. США на сесії асамблеї оберуть шість нових суддів МКС.