Незабаром з’явиться відповідальний за пошук цивільних заручників орган: правозахисники вбачають у цьому ризики | Центр прав людини ZMINA

Незабаром з’явиться відповідальний за пошук цивільних заручників орган: правозахисники вбачають у цьому ризики

A+ A-

Скоро Кабмін може надати Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими повноваження щодо обліку, розшуку та повернення цивільних громадян, затриманих Росією. Правозахисники вважають, що рішення передавати всі функції по роботі з цивільними полоненими Коордштабу — ризиковане, адже орган профільно займається саме військовими.

Про це стало відомо 12 грудня під час обговорення “Зниклі під час війни. Як Україні знайти та повернути своїх?” у Києві. Захід провели Центр прав людини ZMINA та Медійна ініціатива за права людини в партнерстві з Міжнародною комісію з питань зниклих безвісти (МКЗБ) та за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну”. Учасниками обговорення стали представники державних органів, залучених до роботи Координаційного штабу, громадські організації та Міжнародний комітет Червоного хреста.

Як зазначають організатори, за час війни держава ухвалила спеціальне законодавство, яке визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, а також соціальний і правовий захист цивільних заручників та їхніх родин. Незважаючи на те, що ці рішення були надважливими для громадян України, існують й проблеми у реалізації цього законодавства. 

Тому під час обговорення мова йшла про необхідні зміни в структурі, яка відповідає за координацію зусиль для розшуку зниклих безвісти людей, а також про вкрай необхідні механізми обліку, пошуку та звільнення цивільних заручників.

Наразі немає точної інформації про те, скільки людей зникло безвісти та скільки є цивільними заручниками. 

“Реєстр зниклих безвісти існує, але не працює в повному обсязі. Багато родин не мають контактів зі слідчими, які повинні розслідувати факти зникнення безвісти”, — зауважила Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти Медійної ініціативи за права людини.

Експертка нагадала, що наразі немає одного відповідального органу, який би займався обліком і розшуком цивільних полонених. Водночас у Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими зазначають, що скоро цей орган буде не тільки обліковувати полонених, але й вести перемовини з Росією про їхнє звільнення.

Разом з тим, таке рішення про надання всіх функцій Коордштабу — ризиковане, вважає виконавча директорка МІПЛ Тетяна Катриченко:

“З одного боку, є тисячі родин в Україні, які чекають на своїх рідних. Вони втомились звертатися роками до різних структур і скрізь отримувати відписки. Вони хочуть знати, хто той один відповідальний від держави, до кого можна звернутися. З другого — є застереження щодо передачі питання цивільних до Координаційного штабу. Ця структура діє фактично в структурі Міністерства оборони, його керівником є голова Головного управління розвідки МОУ. Тобто логічно, що ця структура має займатися пошуком та поверненням полонених українських військовослужбовців”.

Правозахисниця також зауважила, що ухвалені зміни відповідальним у структурі Коордштабу за напрямок по цивільних зроблять Олександра Кононенка, який є представником Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони.

“Тобто це людина, яка також має захищати права військовослужбовців. Чи встигатиме він опікуватися ще й цивільними — головне запитання”, — додає Катриченко.

Текст підготовлено за матеріалом МІПЛ, авторство фото — також МІПЛ.