Відновлювати державу у Криму неможливо без місцевих жителів, але законодавство про колабораціонізм цьому завадить — Луньова | Центр прав людини ZMINA

Відновлювати державу у Криму неможливо без місцевих жителів, але законодавство про колабораціонізм цьому завадить — Луньова

A+ A-

15 грудня пройшла Науково-практична міжнародна конференція “Спеціальний трибунал. Реінтеграція Криму та всіх окупованих територій. Воєнні злочини. Компенсаційний механізм”, до якої долучилася адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Конференція організована за підтримки Офісу Президента України. Захід об’єднав чотири панельні дискусії, які стосувалися створенню спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії РФ проти України та взагалі розслідування воєнних злочинів, реінтеграції Криму та всіх тимчасово окупованих територій, а також говорили про створення компенсаційного механізму. 

Серед учасників конференції — представники влади, судді, правозахисники, українські та закордонні професори. А спеціальними гостями були посли Естонії, Кіпру, Латвії, Молдови, Пакистану, ПАР, Словаччини, Угорщини, Франції, Хорватії та Швейцарії. 

Під час панелі про реінтеграцію окупованих територій адвокаційна директорка ZMINA Альона Луньова зауважила, що до початку великої війни стратегічні документи держави про реінтеграцію та деокупацію були направлені на збереження зв’язків з українцями в окупації: створювалися програми для навчання дітей, щоб стимулювати їх виїхати, або сервіси для тих, хто в окупації; також видавалися українські документи.

“Повномасштабна війна змусила нас задуматися про те, як будемо відновлювати ці території. І в цьому контексті співпраця громадського сектора з владою надважлива”, — вважає експертка.

Луньова зауважила, що всі окуповані території будуть мати спільні проблеми, тому цілісні стратегії для деокупації та відновлення територій після окупації, які намагається зараз розробити уряд, вкрай важливі.

В контексті деокупації Криму правозахисниця зазначила, що відновлювати там владу неможливо без залучення місцевих жителів на роботу у державні органи, адже Україна не може перевести таку кількість людей з материкової частини і це недоцільно. 

“Важливо також, щоб місцеві не сприймали відновлення адміністрацій, як щось вороже. Але як це робити з чинним законодавством про покарання за колабораціонізм? Адже воно прописано неякісно і багато людей може потрапити під нього. І це використовує російська пропаганда”, — зазначила Луньова.

Ще одне питання, яке потребує оперативного вирішення, — документи, видані окупаційним режимом, та стратегія України по визнанню чи ігноруванню цих документів. 

“Не визнавати такі документи — привести територію, людей та правову систему до колапсу. Визнавати — політично сказати, що ми довіряємо державі-агресору у цьому. Дискусії про це ми маємо вже зараз проводити у фахових колах”, — переконана експертка.

Дивіться відео міжнародної конференції за посиланням.