Законопроєкти, які стосуються захисту прав постраждалих від війни: аналіз від правозахисників
Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії РФ проти України, підготувала перелік 13 законопроєктів, що були зареєстровані у Верховній Раді України восени.
Як пояснюють правозахисники, ці проєкти законів стосуються захисту прав українців, які постраждали від війни. У підбірці правозахисники проаналізували ці документи, оцінили їхні позитивні сторони, а також вказали на нюанси, які треба доопрацювати.
Зокрема, законопроєкт №9653, який спрямований на забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, а саме виплат допомоги на проживання, несе позитивну ініціативу про закріплення права ВПО на отримання грошової допомоги від держави. Але, за словами правозахисників, негативом є визначення мети використання допомоги виключно “на проживання”.
За словами експертів коаліції, фіксований розмір виплат не враховує інфляційні процеси, а підхід передбачає отримання допомоги виключно ВПО, які постраждали внаслідок війни (тоді як Закон регулює широкий спектр випадків). Крім того, серед негативних моментів є невизначені джерела фінансування. У разі їхньої відсутності це може призвести до збільшення кількості судових
проваджень, адже держава не зможе виконати взяті на себе зобов’язання.
З повним переліком законопроєктів можна ознайомитися тут.
До Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, входять: Центр прав людини ZMINA, БФ “Право на захист”, ГО “КРИМСОС”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, ГО “Кримська правозахисна група”, ГО “Донбас-СОС”, БФ “Восток-СОС”, БФ “Stabilization Support Services”.