Представники 50 країн у Британії визначали спільне бачення прав людини | Центр прав людини ZMINA

Представники 50 країн у Британії визначали спільне бачення прав людини

A+ A-

15-17 січня 2024 року радниця з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова брала участь у конференції “Overcoming challenges to universal human rights: developing prospects for new alliances?”, яка проводилась у Західному Сассексі (Велика Британія) та об’єднала представників 50 країн.

Захід відбувся на базі Wilton park – некомерційної виконавчої агенції Міністерства закордонних справ і справ співдружності націй та розвитку Великої Британії.

Протягом трьох днів представники міжнародних організацій, урядів та національних правозахисних рухів та альянсів ділились своїм баченням, які ж існують виклики для прав людини у сучасному світі та як можна їх ефективно подолати. Учасники говорили про проблеми, з якими стикається міжнародна спільнота, та які впливають на права людини – впливи зміни клімату, COVID, глобальна нерівність, збройні конфлікти і відсутність безпеки в різних регіонах світу. Учасники заходу визнали, що у певних країнах вплив громадських організацій на процес прийняття рішень часто звужується, правозахисники стають мішенню, а права жінок, корінних народів, різноманітних меншин та інших вразливих груп опинились під загрозою існування. 

Окремо йшлося про те, що в автократичних режимах посилюються атаки на демократичні інституції. Також учасники звернули увагу, що держави почали застосовувати тактику маніпуляцій та погроз вийти з різноманітних організацій та договорів, що ставить під загрозу існування діючої системи прав людини. На думку учасників конференції, це робиться для того, щоб уникати відповідальності за порушення міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права.  

У 2024 році у близько 70 країнах пройдуть вибори різного рівня демократичності – і це обов’язково вплине на ситуацію з правами людини у всьому світі. 

Також розгорнулась широка дискусія щодо того, як вчасно виявити, коли держава йде шляхом порушення прав людини: певні законодавчі зміни; посилений нагляд за ГО та окремими правозахисниками, свавільні затримання та катування; обмеження свободи слова та зібрань; обмежений доступ або відключення інтернету; репресії щодо опонентів та правозахисників, цілеспрямовані напади на групи меншин, жінок і дівчат, корінних народів тощо. 

Як зміцнити зв’язки між громадянським суспільством, правозахисниками, державами та інституційними органами захисту прав людини для того, щоб попередити або пригальмувати погіршення з ситуацією з правами людини, — про це також йшлося під час конференції.

“Тема укладення альянсів для кращого захисту прав людини — це дійсно аналог “кольору року від Pantone” у правозахисній сфері на 2024 рік, — каже Наталія Охотнікова. – Ми, українці, показали світові, що згуртованість у відстоюванні прав людини – це дійсно потужна зброя, яка врятувала нас, бо у важкий час ми зрозуміли, що ми не одні. Але потрібно шукати нових союзників та однодумців у некласичних місцях та організаціях. Партнерами у відстоюванні інтересів України можуть стати як інші громадські організації з країн Африки, Латинської Америки та Середнього та Близького Сходу, так і великий бізнес, якщо ми знайдемо правильні слова та мотивацію, чому потрібно нас підтримати у нашій щоденній боротьбі і як це допоможе розвитку ідеї прав людини у глобальному сенсі”.