Правозахисники закликали доопрацювати законопроєкт, який має заохотити переселенців отримувати освіту в Україні | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники закликали доопрацювати законопроєкт, який має заохотити переселенців отримувати освіту в Україні

A+ A-

На початку січня 2024 року Верховна Рада зареєструвала урядовий законопроєкт №10399 “Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам”. Незважаючи на те, що цей проєкт має реформувати систему фінансування здобуття вищої освіти, він також має декілька недоліків, на які вказують правозахисники.

Так, Коаліція організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, вітає зусилля держави щодо реформування системи освіти, а також закріплення на законодавчому рівні можливості скористатися спеціальними умовами вступу для здобуття освіти для внутрішніх переселенців та тих, хто живе в окупації.

Водночас, на переконання правозахисників, неможливість безоплатного навчання зі стипендіями на підготовчих курсах закладів вищої освіти негативно вплине на здобувачів освіти з числа переселенців та навіть демотивуватиме їх отримувати освіту в Україні. А цей законопроєкт якраз пропонує виключити положення закону “Про вищу освіту” про те, що люди, які проживають в окупації, можуть за бажанням разово скористатися правом на безоплатне навчання на підготовчих курсах закладів вищої освіти.

Інша проблема — надання державної цільової підтримки, яку пропонує законопроєкт, може мати непередбачуваний характер. Згідно із пропонованими змінами, державна підтримка буде надаватися найбільш вразливим категоріям здобувачів освіти та громадян в цілому. Проте така допомога буде надаватися лише за умови, якщо фінансово-майновий стан сім’ї відповідатиме певним критеріям. Правозахисники зауважують, що критерії для відбору абітурієнтів та студентів з числа ВПО, будуть достатньо жорсткими та можуть не враховувати вразливість людей, які були вимушені переїхати. 

Тому правозахисники закликали парламент врахувати їхню позицію, щоб надати можливість українським переселенцям отримати освіту та зберегти інтелектуальний потенціал всередині країни. 

Повна позиція — тут.