У Києві відзначали 10 років проєкту “Крим.Реалії”
26 березня в Кримському домі в Києві проєкт “Крим.Реалії” Радіо Свобода відзначав своє 10-річчя. До заходу долучились українські медійники, представники влади, громадських організацій та культурного сектору.
Організаторами стали Крим.Реалії, Кримський дім та Центр прав людини ZMINA. Під час заходу журналісти кримського медіа презентували фотовиставку “10 років окупації і спротиву Криму у фотографіях журналістів Крим.Реалії”, а також провели дискусію про майбутнє півострова.
У березні цього року Крим.Реалії виповнилося 10 років – інформаційному проєкту Української служби Радіо Свобода для кримчан і для Криму. З перших днів окупації і незаконної анексії Росією Кримського півострова і до сьогодні журналісти Крим.Реалії працюють з огляду на переконання, що кримчани мають право знати, що насправді відбувається на окупованому Росією півострові.
Під час відкриття фотовиставки “10 років окупації і спротиву Криму у фотографіях журналістів Крим.Реалії” директорка української редакції Радіо Свобода Мар’яна Драч згадувала про журналістів Крим.Реалії, які роками працювали для висвітлення подій у Криму:
“Я думаю про Владислава Єсипенка, який зараз перебуває за ґратами в Криму. Про фронтового кореспондента Дмитра Євчина, який після поранення зараз перебуває в Київській лікарні. Це також і журналіст Павло Казарін, і Еміне Джеппар, українська дипломатка, яка раніше з нами працювала і допомогла започаткувати наш проєкт. Також хочу згадати десятки громадянських журналістів із “Кримської солідарності”, які допомагали нам розвивати Крим.Реалії. Ще – Микола Семена, який зараз тут перебуває з нами й проти якого також порушували в Криму кримінальну справу за його діяльність”.
Постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева зазначила, що Крим.Реалії – це медіамайданчик, який розповідає правду про те, що відбувається на півострові та про реалії життя в окупації.
На виставці представлено 26 фотографій журналістів Крим.Реалії та Радіо Свобода, які показують життя на окупованому півострові з 2014 до 2022 року. Серед авторів фото – Антон Наумлюк, Станіслав Юрченко, Аліна Смутко, Тарас Ібрагімов, Олександра Сурган, Еміне Джеппар, Езабера Пінхас, Євген Жук, Анатолій Кримський, Володимир Притула та громадянські журналісти “Кримської солідарності”.
“Тут ви бачите фотографії, які знімали наші колеги-фотографи, журналісти протягом останніх десяти років у Криму. Це одна тисячна, певно, частина з того, що ми могли б показати. Це лише невеличкий зріз того, що відбувалося в Криму насправді за ці 10 років. І, на жаль, не всі автори цих фотографій змогли прийти”, – розповів про фотовиставку керівник Крим.Реалії Володимир Притула.
Також під час відкриття фотовиставки колектив Крим.Реалії отримав від Національної спілки журналістів України спеціальну відзнаку за вагомий внесок в утвердження демократичних цінностей, свободи слова, боротьбу з дезінформацією та цензурою.
Під час дискусії “Крим: візії майбутнього” соліст гурту “Антитіла” Тарас Тополя зазначив, що Крим – один з важливих компонентів майбутньої безпеки України.
“Крим – це економіка, це доступ до Чорного моря, Крим – це політика, це стратегія всього Чорноморського регіону. А ще Крим – це українці, які там, перемагаючи тиск, зокрема на пресу, здійснюючи опір, маленькі й величезні подвиги, чекають на Україну, чекають на державу, яка повернеться”, – додав Тополя.
Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, говорячи про майбутнє Криму, зауважила, що раніше кримчани не ставили так багато питань про своє майбутнє після відновлення територіальної цілісності України, як зараз.
“І для нас це важливий маркер. Тому що це означає, що є відповідний запит до держави. Люди в Криму цікавляться, що буде з їхньою власністю, з їхніми документами та що загалом їх очікує. Тобто держава має відповісти, який вигляд матиме життя на деокупованій території, та сказати кримчанам, що їхнє життя не погіршиться після деокупації”, – каже Луньова.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров стверджує, що обов’язковий фактор майбутнього Криму – автономія, яка має посилити територіальну цілісність України. Також, на його думку, Україна має забезпечити кримських татар правом на самовизначення.
“Третя умова майбутнього Криму – рівні права і свободи всіх, хто житиме в Криму. Четверта – це сталий розвиток Криму. Без Криму просто не буде усталеної, міцної української держави”, – переконаний Чубаров.
Дивіться відео з трансляції дискусії.