ZMINA передала спецдоповідачу ООН з питань позасудових страт випадки вбивств цивільних росіянами | Центр прав людини ZMINA

ZMINA передала спецдоповідачу ООН з питань позасудових страт випадки вбивств цивільних росіянами

A+ A-

22 травня представники Центру прав людини ZMINA, Медійної ініціативи за права людини та Чернігівського дому прав людини зустрілися із Спеціальним доповідачем ООН з питань позасудових страт Моррісом Тідбол-Бінцем. На зустрічі ZMINA передала інформацію про задокументовані організацією випадки позасудових вбивств цивільних, скоєних російськими військовими та силовиками в Київській, Харківській та Херсонській областях під час окупації.

Керівниця напряму документування воєнних злочинів Центру прав людини ZMINA Єлизавета Сокуренко та інші учасники зустрічі розповіли про посилення судово-медичної документації позасудових вбивств, катувань та сексуального насильства, пов’язаного з війною в Україні. 

Спеціальний доповідач відвідує Україну з офіційним візитом до України з 20 по 31 травня 2024 року за запрошенням уряду. Доктор Тідбол-Бінц досліджує, як розслідують незаконні смерті, насамперед ті, що виникають у зв’язку з поточним збройним конфліктом: позасудові страти, смерті в місцях позбавлення волі та вбивства з мотивів гендерної належності. Він також розгляне, як забезпечують права жертв.  

Під час свого візиту Спеціальний доповідач зустрічається з представниками органів державної влади, національними та міжнародними слідчими органами, організаціями громадянського суспільства, а також з жертвами та їхніми родинами. За результатами візиту доктора Тідбол-Бінца опублікують звіт, який стосуватиметься широкого кола питань, пов’язаних з цією темою в Україні, та міститиме рекомендації. Востаннє такий звіт публікували у 2016 році. 

У квітні Центр прав людини ZMINA скерував до Спеціального доповідача ООН з питань позасудових страт подання, де йдеться про основні тенденції вчинення російськими військовами позасудових страт українських цивільних. Серед яких, зокрема, наступні: 

  • Оскільки тіло зі слідами катувань або жорстокого поводження може стати доказом вчинення злочину, російські військові намагались сховати тіла вбитих, або поховати їх у стихійних могилах для подальшого ускладення ідентифікації окремих жертв.
  • Люди, які зазнали катувань та жорстокого поводження, перебуваючи у місцях утримання, та загинули внаслідок таких дій, могли б вижити, якщо медична допомога була б надана вчасно та належної якості.
  • Широко розповсюджена методика “парних допитів”, коли на очах одного  члена родини або близького друга їх близьких російські військові виводять в іншу кімнату і стріляють біля голови, імітуючи розстріл, при цьому так тиснуть на іншу людину, яку допитують тут же.
  • Російські військові використовують симуляцію страт для залякування і схиляння до давання неправдивих самовикривальних показань як самої особи, яку катують, так  і для залякування інших цивільних, які перебувають у місцях незаконного утримання.

Довідка: Спеціальні доповідачі є частиною “спеціальних процедур” Ради ООН з прав людини. Спеціальні процедури, найбільший орган незалежних експертів ООН з прав людини, є загальною назвою механізмів незалежного збирання інформації та моніторингу Ради, які стосуються або конкретних ситуацій у країнах, або тематичних питань у всіх частинах світу. Експерти Спеціальних процедур працюють на волонтерській основі: вони не є співробітниками ООН і не отримують зарплату за свою роботу. Вони незалежні від будь-якого уряду або організації і працюють у своєму особистому розумінні.