Напад на цивільних українців в окупації є спланованою тактикою РФ, до якої долучені міноборони та ФСБ – правозахисники
Українські правозахисники та такі міжнародні структури, як ООН та ОБСЄ, дійшли спільного висновку, що Росія мала заплановану стратегію нападу на цивільне населення на всіх окупованих територіях, а дії РФ можуть становити злочини проти людяності. Крім того, Росія залучає до системи катувань, зокрема, міністерство оборони РФ та ФСБ.
Про це говорили 28 серпня в Києві під час панельної дискусії “Катування та переслідування цивільних як злочини проти людяності з боку російської влади в Україні: шляхи забезпечення відповідальності”, яку організували Всесвітня організація проти катувань, Медійна ініціатива за права людини та Центр прав людини ZMINA.
Так, висновки останнього звіту Московського механізму ОБСЄ свідчать про те, що російська практика свавільного позбавлення волі українських цивільних на окупованих територіях має масовий характер, а також становить систематичні та цілеспрямовані дії щодо саме цивільного населення України.
Еліна Штайнерте, експертка Московського механізму ОБСЄ, розповіла, що коли росіяни заходять на окуповану територію, то мають списки людей, яких треба затримати. Зокрема, це активісти, журналісти, атовці, представники місцевого самоврядування тощо.
“Точна кількість затриманих цивільних невідома, але йтися може про тисячі. Такі свавільні затримання та утримання цивільних – це грубе порушення міжнародного гуманітарного права, а незаконне позбавлення волі – це і воєнний злочин, і злочин проти людяності. Після затримання представники РФ регулярно катують цивільних, б’ють, принижують, вдаються до сексуального насильства, обмежують контакт людини із зовнішнім світом, не надають навіть невідкладної медичної допомоги”, – зазначила Еліна Штайнерте.
Та, на жаль, Росія ігнорує норми міжнародного гуманітарного права, а світ здебільшого не має механізмів, щоб примусити РФ виконувати міжнародні зобов’язання та дотримуватися прав людини. Навіть комунікація між Росією та Міжнародним комітетом Червоного Хреста, який має стежити за становищем незаконно затриманих українців, дуже обмежена.
Координатор Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Джоель Мермет розповів, що комісія дослідила випадки незаконних затримань на різних територіях України, які були окуповані. Комісія, зокрема, виявила, що росіяни створювали спеціальні об’єкти для катувань на окупованих територіях одразу після захоплення цих територій. Катування часто мали на меті здобути інформацію про ЗСУ, каже Мермет, а жертв іноді катували кілька днів. Крім того, комісії відомо, що росіяни затримували переважно чоловіків, хоча серед потерпілих були жінки від 15 до 83 років, частина з яких пережила зґвалтування.
Керівниця напряму документування воєнних злочинів Центру прав людини ZMINA Єлизавета Сокуренко зазначила, що російські напади на цивільне населення – це спланована тактика, причому тривалість окупації погіршувала становище цивільного населення. Про це свідчить спільна доповідь Всесвітньої організації проти катувань (OMCT), Медійної ініціативи за права людини та ZMINA.
“Такі напади спрямовані проти широкої політичної групи, яка не підтримувала Росію та окупацію. Фактично людину могли затримувати за будь-яку інформацію на телефоні, яка б могла здатися підозрілою, чи за те, що вона живе поруч із розміщенням російської армії. Крім того, дії представників РФ відбувалися за однаковим сценарієм по всіх окупованих територіях, а злочинці намагалися бути неідентифікованими. Росія спрямовувала великі ресурси на побудову такої системи, адже, зокрема, до планування злочинів були залучені і міноборони РФ, і ФСБ”, – зазначила Сокуренко.
Катування є лише одним елементом широкої системи російських злочинів, і відбувалися вони разом з іншими злочинами представників РФ, зауважила Любов Смачило, керівниця аналітичного відділу Медійної ініціативи за права людини. Окрім цього, росіяни на окупованих територіях намагаються встановити повний контроль над усіма сферами одразу після окупації територій, додала Смачило.
Фото в матеріалі: Віктор Ковальчук