Нове керівництво ЄС зустрілося з українськими громадськими організаціями | Центр прав людини ZMINA

Нове керівництво ЄС зустрілося з українськими громадськими організаціями

A+ A-

Президент Європейської ради Антоніу Кошта, керівниця зовнішньополітичної служби ЄС Кая Каллас та комісарка з питань розширення ЄС Марта Кос зустрілися з українськими громадськими організаціями у неділю ввечері, 1 грудня, під час їхнього офіційного візиту до Києва, який відбувся у перший день роботи новопризначеного керівництва Європейського Союзу.

На зустрічі були присутні представники Центру прав людини ZMINA, Transparency International, Мережі захисту національних інтересів “А Н Т С”, Центру “Нова Європа” і Центру економічної стратегії, а також голова Представництва ЄС в Україні Катаріна Матернова.

Звільнений військовополонений і правозахисник, координатор проєкту “Без кордонів”, співзасновник Центру прав людини ZMINA і Громадського радіо Максим Буткевич розповів про порушення державою-агресором міжнародного гуманітарного права у поводженні з військовополоненими і цивільним населенням окупованих територій. Він зазначив, що Росія свідомо підриває те, що лишилося від міжнародної системи безпеки і системи захисту прав людини, що тягне за собою наслідки для всіх народів Європи і ширшого світу, і про важливі для всіх цінності, за які бореться Україна і, зокрема, українське громадянське суспільство.

“Тривалість окупації погіршує становище із правами людини на тимчасово окупованих територіях, — додала адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова. — У моєму рідному Криму Росія апробувала використання грубих порушень прав людини для підкорення цивільного населення. Далі ця практика була окупантами розповсюджена на всі інші захоплені території. Насильницькі зникнення, катування, утримання цивільних осіб – все це цілеспрямована політика РФ, яка має дуже прикладне значення – підтримка контролю над ТОТ”. 

За її словами, Росія інструменталізувала не тільки насильство — освіта також слугує цілям окупації, тому що утворення і просування неформальних і формальних мілітарних організацій має своєю метою створити із українських дітей російських військових, які будуть воювати з українцями. 

“Примусова паспортизація — також один з інструментів окупації, який активно використовувався росіянами до окупації наших територій і продовжує використовуватися для тиску на цивільних. Всі ці і багато інших порушень, без жодних сумнівів, не припиняться до деокупації територій. А тому єдиним способом захистити права наших людей є звільнення захоплених територій. А відтак ніякої мови про територіальні поступки як предмету для компромісу бути не може”, — наголосила вона.

Представники Європейського Союзу зі свого боку зазначили, що ЄС продовжить підтримувати українське громадянське суспільство і процес євроінтеграції України,  що триває.