Правозахисники та представники влади обговорили підходи щодо документів, виданих в окупації | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники та представники влади обговорили підходи щодо документів, виданих в окупації

A+ A-

18 грудня у Представництві Президента України в АР Крим відбулася презентація аналітичної записки “Якими можуть бути підходи щодо документів, виданих в окупації?”. Захід організували Представництво Президента України в АР Крим та коаліція правозахисних організацій, які опікуються захистом прав постраждалих внаслідок збройної агресії РФ. Учасниками обговорення стали представники державних органів, міністерств та громадських організацій.

Предметом дискусії стало питання необхідності напрацювання механізмів врахування інформації з документів, виданих окупаційними органами влади. І мова йде про мільйони документів — акти цивільного стану, медичні, освітні, правочини, судові рішення тощо, які, відповідно до законодавства України, є недійсними. Проте інших документів громадяни України, які залишаються в окупації, отримати не можуть в силу політики РФ. Починаючи з 2014 року в Україні діє презумпція невизнання документів, виданих в окупації. Проте, на думку правозахисників, мають бути розроблені підходи по використанню інформації із найбільш важливих документів. 

Спікери наголосили на необхідності комплексного підходу напрацювання бачення, яким чином інформація з документів, виданих в окупації, може бути використана на підконтрольній Уряду України території. 

Під час обговорення учасники одностайно дійшли висновку, що про деокупацію територій і реінтеграцію населення, а також відновлення державної діяльності на звільнених територіях потрібно думати вже зараз. Для цього держава має розробити комплексну політику, яка враховуватиме правові, соціальні та адміністративні аспекти.

Насамкінець представники коаліції правозахисних організацій запропонували конкретні кроки, які можна реалізувати вже зараз, аби спростити роботу після деокупації, зокрема розробку адміністративних процедур визнання документів, створення реєстрів для фіксації майнової агресії, забезпечення доступу до освіти та охорони здоров’я, а також врахування трудового і страхового стажу громадян та використання російських паспортів як одного з інструментів ідентифікації особи. Після доопрацювання аналітичної записки з урахуванням результатів обговорення документ буде оприлюднено та направлено Уряду для врахування при розробці нормативно-правових актів.

Довідково

До коаліції правозахисних організацій, які опікуються захистом прав постраждалих, входять: Центр прав людини ZMINA, БФ “Право на захист”, “Донбас SOS”, “Схід SOS”, “Крим SOS”, Кримська правозахисна група, “ГРУПА ВПЛИВУ” та Благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”.

Цей матеріал профінансований UK International Development від Уряду Великої Британії; висловлені погляди не обов’язково відображають офіційну позицію Уряду Великої Британії.

Фото: Представництво Президента України в АР Крим