Криза довіри та потреба реформ: адвокати говорили про трансформацію професії
20 грудня 2024 року з нагоди Дня адвокатури в Національному університеті “Києво-Могилянська академія” відбулася тематична дискусія “Трансформація адвокатури в умовах триваючої війни”. Захід пройшов у форматі Chatham House і зібрав адвокатів з різних регіонів України, зокрема тих, хто зараз перебуває в лавах Збройних сил України, а також представників громадських і правозахисних організацій, які працюють у сфері реформування правосуддя.
Серед спікерів заходу: Назар Кульчицький, голова Адвокатського об’єднання “Назар Кульчицький та Партнери”; Дар’я Свиридова, партнерка Адвокатського об’єднання AZONES; Ярослав Кузишин, адвокаційний менеджер Фундації DEJURE; Роман Титикало, адвокат, партнер юридичної компанії Moris.
Модераторкою дискусії виступила Альона Горова, голова правління Інституту миру і порозуміння.
Під час дискусії учасники обговорювали, чи на часі реформа адвокатури та зміни законодавства про адвокатську діяльність в умовах війни, що триває. Порушувалися питання систематичних проблем в адвокатурі, які є причиною кризи довіри до органів адвокатського самоврядування, а також трансформацій, які є першочерговими в умовах війни та процесу євроінтеграції. Окремо йшлося про можливості та вплив громадянського суспільства на реформу адвокатури.
“Українська адвокатура є невіддільною частиною правосуддя і виконує важливу роль у забезпеченні доступу постраждалих від наслідків війни до правосуддя. Однак сьогодні українська адвокатура стикається із систематичними викликами, серед яких криза довіри до органів адвокатського самоврядування, відсутність відкритих майданчиків для обговорення проблем і пошуку рішень, а також недостатня увага до прав і безпеки адвокатів, які працюють на окупованих або прифронтових територіях”, – зазначила учасниця дискусії Дар’я Свиридова.
Як зазначила голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, про необхідність змін в адвокатурі свідчать і рекомендації тіньового звіту до звіту Європейської комісії щодо України за 2023 рік.
“Керівництво органів адвокатського самоврядування з початку війни у 2014 році фактично ігнорує питання захисту прав одних адвокатів та оцінку недоброчесної діяльності інших в умовах окупації, не забезпечує відновлення окремих органів адвокатського самоврядування з територій, що були окуповані РФ, тощо. Все це негативно впливає на захист прав людини“, – додала вона.
Дискусія стала важливим кроком до пошуку шляхів трансформації адвокатури та зміцнення її ролі в процесі реформування правосуддя та євроінтеграції.
Організаторами події стали JustGroup, Фундація DEJURE та Центр прав людини ZMINA. Захід відбувся за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Фото: Артем Галкін