Пам’ятати про людей в окупації: ZMINA взяла участь у перед-заході до Ukraine Recovery Conference
2 квітня 2025 року у Києві відбувся захід “Посилення розвитку людського капіталу України для відновлення та відбудови: забезпечення ефективного ринку праці та соціально-економічної інтеграції”. Захід організовано Українською платформою донорів у співпраці з Італією — співорганізатором Ukraine Recovery Conference (URC) 2025 за участі представників українських міністерств, міжнародних партнерів і громадянського суспільства.

Подія, яка відбувся у форматі World Café, стала третьою зустріччю громадянського суспільства в межах Української платформи донорів та підготовчим заходом виміру людського капіталу “На шляху до URC 2025”. Обговорення були присвячені шести тематичним напрямам розвитку людського капіталу: робота та інклюзія, освіта та навички, здоров’я та соціальний захист, підприємництво та інновації, культура та залучення, єдність та примирення.
Метою заходу було зібрати пропозиції українських організацій громадянського суспільства щодо ключових викликів і рішень у сфері розвитку людського капіталу. Ці напрацювання буде враховано в підготовці змісту тематичного напрямку Human Capital на конференції URC 2025, що відбудеться 10–11 липня у Римі.
Виступаючи на заході, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, заявила, що фокус на дотриманні прав людини, питаннях правосуддя і верховенства права є важливим у процесах відновлення та відбудови України, адже це робить країну більш привабливою для повернення.
Утім, за її словами, є велика група громадян України, які позбавлені голосу і суб’єктності, про яких не говорять, коли йдеться про відновлення країни, а саме: мешканці окупованих територій, яких, за різними оцінками, може бути до 5 млн осіб.

“П’ята частина території України окупована і в перспективі якийсь час буде лишатися окупованою, однак зараз на державному рівні відсутня стратегія роботи із людьми, які залишаються в окупації, а Міністерство реінтеграції було розформоване, — заявила правозахисниця. — Однак для відбудові нашої країни ми зацікавлені в тому, щоб підтримувати зв’язки із людьми в окупації, сприяти виїзду на підконтрольну уряду України територію тих спеціалістів, які є корисними для підняття і стимулювання економіки, заохочувати переїзд сюди молоді з окупованих територій. Ми маємо розглядати нашим потенціалом не тільки тих, хто виїхали, і думати про їхнє повернення, але і бачити такий потенціал у мешканцях окупованих територій”.
Печончик нагадала, що досі існує чимало бар’єрів для підтримки зв’язків із людьми в окупації, зокрема, складна процедура визнання актів цивільного стану, включаючи акти народження і смерті українських громадян в окупації, відсутність процедури підтвердження знань для молоді з окупованих територій для продовження навчання в українських вишах, неадекватні покарання за звинуваченнями в колабораційній діяльності тощо.
Вона закликала уряд і громадянське суспільство працювати разом для вирішення цих проблемних питань та залучення людей із окупованих території до процесів відбудови України.
Фото надані організаторами події.