100 днів нових повноважень Мінрозвитку: ZMINA долучилася до обговорення політики підтримки для ВПО і ТОТ | Центр прав людини ZMINA

100 днів нових повноважень Мінрозвитку: ZMINA долучилася до обговорення політики підтримки для ВПО і ТОТ

A+ A-

28 квітня 2025 року відбувся брифінг на тему: “100 днів нових повноважень Мінрозвитку: внутрішньо переміщені особи та тимчасово окуповані території”. Захід був організований Міністерством розвитку громад та територій України спільно з Укрінформом.

Павло Фролов, Наталія Козловська, Олексій Рябикін, Альона Луньова, Ксенія Гедз

У брифінгу взяли участь народний депутат України Павло Фролов, заступник міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін, заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, адвокаційна координаторка БФ “Право на захист” Ксенія Гедз.

Під час заходу було представлено ключові результати роботи Міністерства розвитку громад та територій України після отримання нових функціональних повноважень у сферах підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та роботи з тимчасово окупованими територіями (ТОТ).

Заступник міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін, розпочинаючи брифінг, зазначив, що одним з головних завдань відомства є посилення міжвідомчої взаємодії в межах нової компетенції міністерства для ефективнішого реагування на потреби постраждалого від війни населення.

Він повідомив, що майже 19% території України з 2014 року є тимчасово окупованими, що спричинило переміщення понад 2,8 мільйона людей на підконтрольні території. Водночас, за словами урядовця, наразі існує розбіжність у даних щодо кількості внутрішньо переміщених осіб в Україні. За реєстрами Міністерства соціальної політики, їх налічується 4,6 мільйона, тоді як, за даними Міжнародної організації міграції, – 3,5 мільйона.

Олексій Рябикін

“Отже, пріоритетом відомства наразі є встановлення точної кількості переміщених осіб з окупованих територій та визначення їхніх потреб у житлі, соціальній інтеграції та інших сферах, тому Мінрозвитку спільно з Мінсоцполітики та Мінцифри працює над оновленням реєстрів ВПО для формування ефективної державної політики на основі достовірних даних“, – зауважив Олексій Рябикін та додав, що Міністерство розвитку громад та територій України розробляє нову комплексну програму “єЖиття”, спрямовану на розв’язання проблем внутрішньо переміщених осіб та реінтеграцію тимчасово окупованих територій, серед яких житлові питання, доступ до освітніх, соціальних і медичних послуг, а також створення можливостей для підприємницької діяльності ВПО за новим місцем проживання.

Заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська детальніше розповіла про законодавчі ініціативи, спрямовані на захист прав ВПО. Вона наголосила, що одним із пріоритетів Мінрозвитку залишається розв’язання житлових питань. За словами Наталії Козловської, міністерство активно працює над реформуванням житлового законодавства, зокрема над ухваленням рамкового Закону “Про основні засади житлової політики”, який має замінити застарілий і неефективний в сьогоднішніх умовах Житловий кодекс. Також реалізуються численні програми підтримки: “єВідновлення” для компенсації за пошкоджене та знищене житло, програми пільгового кредитування, розвиток муніципального орендного житла.

Наталія Козловська

“За нашими підрахунками, близько 1,3 мільйона внутрішньо переміщених родин потребують житла. Ми працюємо над тим, щоб ця потреба була забезпечена через різні інструменти: компенсації, пільгові іпотечні кредити, субсидії на оренду, а також будівництво муніципального та соціального житла. Ухвалення відповідних законодавчих змін дозволить системно розв’язати проблему забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб”, – підкреслила Наталія Козловська та додала, що Мінрозвитку у 2025 році планує впровадити експериментальний проєкт зі створення фонду муніципального орендного житла для ВПО у 15 територіальних громадах.

Нардеп Павло Фролов запевнив у готовності Верховної Ради України ухвалювати законодавчі ініціативи на підтримку постраждалих від війни, поліпшення становища ВПО та деокупацію тимчасово окупованих територій.

Ми концентруємо зусилля на парламентському контролі, зокрема на розв’язанні житлової проблеми ВПО. Було ухвалено закон про інвентаризацію об’єктів, які можуть бути використані для проживання переселенців. Очікуємо, що найближчим часом ця інвентаризація буде запущена і люди зможуть бачити наявні об’єкти, їхній технічний стан та подавати заявки на проживання”, – сказав Павло Фролов.

Павло Фролов

Представниці громадського сектору підкреслили важливість удосконалення механізмів забезпечення прав постраждалих від війни громадян України. 

Адвокаційна координаторка БФ “Право на захист” Ксенія Гедз окреслила пріоритети, над якими має працювати держава, на думку громадянського суспільства. Вона наголосила, що координація зусиль держави, громадського сектору та міжнародних організацій є одним із ключових чинників успіху політики щодо ВПО.

“Необхідно забезпечити координацію процесів між усіма стейкхолдерами, організувати ефективну евакуацію, прозоро комунікувати з ВПО, будувати політику на основі їхніх потреб. Важливо також створити інклюзивну стратегію, що враховуватиме голоси самих переселенців. ВПО мають залишатися пріоритетом на всіх рівнях. Відбудова – це про людей, громади й наше майбутнє”, – підкреслила Ксенія Гедз.

Ксенія Гедз

Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова акцентувала на питаннях гуманітарної допомоги та підтримки цивільного населення, яке залишається на тимчасово окупованих територіях, а також на важливості моніторингу, документування порушень прав людини на цих територіях та інформування населення.

“Дуже важливо, щоб профільне міністерство провадило більш комплексну політику щодо інформування жителів ТОТ та інших категорій постраждалих про те, що певні повноваження щодо реінтеграції окупованих територій були передані до Мінрозвитку і воно повністю готове до їхньої реалізації”, – зауважила Луньова.

Альона Луньова

Вона наголосила на важливості оцінки цілеспрямованої агресивної політики РФ на ТОТ та розуміння механізмів її впровадження. “Потрібно більше говорити про людей, які залишаються на тимчасово окупованих територіях, і створювати умови для їхнього безпечного виїзду. Особливу увагу слід приділяти молоді: важливо розробляти політики, що заохочують та підтримують її повернення на підконтрольні Україні території”, – зазначила Альона Луньова.

Адвокаційна директорка ZMINA також підкреслила важливість та посилення ролі Мінрозвитку в питаннях координації та комунікації щодо підтримки ВПО та українців, які живуть на ТОТ, зокрема й молоді.

Переглянути запис трансляції можна тут.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: