У Верховній Раді відбулися слухання з питань безпеки журналістів
У Верховній Раді відбулися парламентські слухання на тему «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення». Під час заходу голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик розповіла про переслідування журналістів в Криму після російської окупації та озвучила ряд рекомендацій.
Вона зазначила, що за час окупації в Криму була знищена незалежна журналістика, а журналісти піддаються тиску: «Зараз, за оцінками міжнародної організації Freedom House, Крим займає передостанні місця у світі за станом свободи слова. Позаду тільки такі країни, як Узбекистан, Туркменистан та Північна Корея. За 5 з половиною років окупації Криму наша організація разом із Кримською правозахисною групою зафіксувала щонайменше 369 випадків переслідування журналістів у Криму, з яких сотня трапилося під час першого року силового захоплення півострова».
За словами Тетяни Печончик, близько сотні журналістів і 10 редакцій були змушені через переслідування і тиск переїхати на материкову частину України, а багато журналістів, які залишились у Криму, через погрози і залякування були змушені піти з професії. Крім того, зараз в Криму немає українських каналів, глушаться радіосигнали і заблоковано 20 інтернет-видань.
«Було відкрито більше десятка кримінальних справ проти кримських журналістів і блогерів, таких як Андрій Клименко, Микола Семена, Анна Андрієвська та інші. За відсутності незалежних ЗМІ на півострові виникла громадянська журналістика: кримськотатарські активісти ініціативи «Кримська солідарність» роблять відеостріми, блоги, розповідаючи про обшуки, арешти та інші порушення прав людини в Криму. Вони стали наступною мішенню для переслідування з боку РФ. Близько десятка громадянських журналістів знаходяться за ґратами, їх обвинувачують в тероризмі. Серед них Наріман Мемедемінов, Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв, Сервер Мустафаєв та інші», — зазначає Печончик.
Тетяна Печончик наголошує, що владі України необхідно добиватися звільнення політв’язнів, серед яких є ті, хто були ув’язнені за громадську і журналістську діяльність. А також добиватися звільнення журналіста проекту “Крим.Реалії” Радіо Свобода Миколи Семени, який був засуджений до покарання у вигляді двох з половиною років умовно і заборони займатися публічною діяльністю і якому не дозволено покидати територію окупованого Криму.
Крім того, за словами Печончик, потрібно добиватися введення персональних санкцій від урядів демократичних країн проти осіб, які найбільш злісно порушували права журналістів в Криму.
«Закликаємо Верховну Раду прийняти закон про соціальний і правовий захист політв’язнів та їх родин. Крім того, просимо прокуратуру АРК відкривати кримінальні провадження і продовжувати всі можливі слідчі дії для розслідування фактів перешкоджання роботі журналістів у Криму. До Кабміну звертаємось із закликом спростити процедуру доступу до Криму для іноземних журналістів, правозахисників, яка залишається досить бюрократизованою. І нарешті, закликаю всіх журналістів, які є потерпілими через роботу в Криму, звертатися до правоохоронних органів, до міжнародних судових інстанцій, до Європейського суду з прав людини, щоб винні у цих злочинах не уникли покарання», — додала Тетяна Печончик.
Зазначимо, що законопроект про соціальний і правовий захист політв’язнів та їх родин буде презентовано правозахисними організаціями 8 листопада разом з Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.
На слуханнях також виступили журналіст Укрінформу Роман Сущенко, який наголосив на необхідності розслідування злочинів проти журналістів, міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський, який підкреслив важливість недопущення будь-якого тиску на журналістів, голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко, який повідомив, що планується створити спеціальний підрозділ для розслідування злочинів проти журналістів, та інші спікери. Більше інформації про слухання тут.