Альона Луньова взяла участь у Форумі КШЕ про пам’ять, травму та перехідне правосуддя в Україні | Центр прав людини ZMINA

Альона Луньова взяла участь у Форумі КШЕ про пам’ять, травму та перехідне правосуддя в Україні

A+ A-

17–18 липня у Києві пройшов Форум “Пам’ять, травма та перехідне правосуддя в Україні”, організований Київською школою економіки у співпраці з King’s College London, громадською організацією “АртДот” та за участі представників Культурних Сил України — підрозділу ЗСУ, що опікується культурною дипломатією, а також ментальним здоров’ям військових і цивільних у прифронтових регіонах.

Форум зібрав дослідників, митців, військовослужбовців, правозахисників і представників громадянського суспільства, щоб разом осмислити, якою може бути справедливість у сучасному українському контексті, як працювати з травмою та яку роль у цьому процесі відіграють мистецтво і комеморація.

У заході взяла участь адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова. Вона долучилася до другої панелі першого дня Форуму — “Якою є справедливість в Україні? Документування воєнних злочинів в Україні”, де разом із журналісткою Наталією Гуменюк та військовослужбовцем, представником Культурних Сил України Віталієм Охріменком обговорила сучасні підходи до документування злочинів, скоєних у контексті повномасштабної війни Росії проти України. Модерувала панель Валерія Вощевська — незалежна дослідниця, яка раніше працювала в Amnesty International та Human Rights Watch.

У своєму виступі Альона Луньова акцентувала увагу на зміні підходів до документування воєнних злочинів у період після 2022 року порівняно з 2014–2017 роками. За її словами, документування є не лише інструментом для юридичного переслідування винних, а й засобом збереження пам’яті та фіксації шкоди, завданої збройною агресією Росії проти України.

“Це відповідає суспільному сприйняттю справедливості, але все ж ключовим залишається запит на відповідальність — покарання винних. Водночас очікування від перевантаженої національної системи правосуддя необхідно трохи приземлити до реальності. І паралельно варто розвивати інші інструменти досягнення справедливості, які не обов’язково пов’язані із судовою системою”, — зазначила адвокаційна директорка ZMINA.

Крім панелі про справедливість, програма Форуму була дуже широкою і включала публічні дискусії, презентації міжнародного досвіду, практичні воркшопи та обговорення майбутніх форм співпраці у сфері перехідного правосуддя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: