Варто створювати міністерство з подолання наслідків збройного конфлікту – правозахисниця Луньова про ініціативу поділити Мінвет навпіл
Як буде розділено Міністерство в справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб та побудовано роботу нових відомств, навіщо міністрові реінтеграції потрібен статус віцепрем’єра, а також чи існуватиме окремий напрям щодо Криму і Донбасу в новоствореному міністерстві на базі колишнього МінТОТ. Свій погляд на ситуацію QHA media представила менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA, кримчанка Олена Луньова.
– Що принципово дає нинішня реорганізація – розділення міністерств, які кандидатури керівника можуть бути? У ЗМІ називають Олексія Резнікова.
– Розділення міністерств призведе до того, що буде два міністри, але один з них буде ще й віцепрем’єром. Громадські організації одразу говорили, що він не може бути лише міністром, тому що він не матиме координувальних функцій і змоги вирішити політично складні питання. Приміром, учора призначили міністра розвитку територій, він – у статусі віцепрем’єра. Якщо таку ж схему застосують і до Міністерства реінтеграції, це було б дійсно підвищенням міністерського статусу. А щодо можливих кандидатур, я також чула лише прізвище Резнікова.
– Щодо груп людей – ВПО, політв’язні, зниклі безвісти, інші, – чи відомо вже, яке з міністерств ким займатиметься? Наприклад, найближчим часом може відбутися черговий великий обмін, буде звільнено багато людей із Криму. Вони або захочуть повернутися до Криму, або вивезти свої родини на материк, а це великі родини. Хто буде цим займатися?
– Наразі цим займається Міністерство ветеранів, тому що у них є мандат на допомогу людям, які були позбавлені особистої свободи.
– Так усе ж таки, після розділення питаннями звільнених осіб мало б займатися Міністерство ветеранів чи Міністерство реінтеграції?
Якщо ми кажемо про реінтеграцію, то, напевно, зниклі безвісти, питання полонених мали б бути в повноваженнях нового міністерства – реінтеграції. З іншого боку, ми бачимо, що Міністерство ветеранів хотіло б за собою ці питання залишити через те, що вони вже формують інфраструктуру для вирішення цих проблем, пропрацьовують алгоритм. Я б ці питання залишила у віданні Міністерства ветеранів. Тому що люди, які були в полоні, частина з них, – військові, і краще, щоб це питання не було розпорошене між відомствами. І щоб координація надання допомоги і цивільним також була у Мінвету.
Повну розмову читайте тут.