Спільна заява щодо закону “Про національну безпеку” в Гонконзі | Центр прав людини ZMINA

Спільна заява щодо закону “Про національну безпеку” в Гонконзі

A+ A-

Сьогодні Гонконг переживає найбільшу загрозу для своїх демократії, свободи та прав людини. Після відважної боротьби народу Гонконгу проти законопроєкту про екстрадицію 2019–2020 років комуністичний режим Китайської Народної Республіки вирішив знову атакувати свободу Гонконгу шляхом ухвалення закону “Про національну безпеку”, що є неприйнятною формою втручання в незалежну правову систему Гонконгу. 

У 2003 році подібний закон “Про національну безпеку” був запропонований для Законодавчої ради Гонконгу згідно зі статтею 23 Основного закону Гонконгу, однак був знятий з розгляду через спротив демократичної опозиції та громадськості, що вийшла на протест у понад 500 000 осіб проти проєкту 1 липня 2003 року. Тоді гонконгська громадськість була схвильована тим, що законодавство про національну безпеку буде використане для придушення демократичного руху та обмеження прав людини. 

Однак минулого тижня Комуністична партія Китаю анонсувала оприлюднення нового законопроєкту “Про національну безпеку” для Гонконгу, що є ще більш драконівським за той, який був знятий з розгляду 2003 року. Згідно з останніми планами, профільний комітет у Пекіні самостійно представить текст закону і просто скерує його до Гонконгу для набуття законної сили, водночас оминаючи Законодавчу раду Гонконгу та обходячи як положення Основного закону Гонконгу, так і норми Об’єднаної Китайсько-Британської декларації 1984 року про передання Гонконгу, які гарантують “високий рівень автономії” для міста. Новий закон “Про національну безпеку” розроблявся без залучення обраних народом Гонконгу представників, що стало останнім кроком китайського втручання в справи Гонконгу для придушення найсильнішого демократичного руху в Азії. У разі якщо він буде ухвалений, це стане виявом найбільшого порушення міжнародного права після анексії українського Криму урядом Російської Федерації у 2014 році. Народ Гонконгу буде позбавлений своїх базових прав і свобод людини, а також відрізаний від визначальних зв’язків з міжнародною спільнотою, яка була невіддільною частиною політичного, соціального та економічного життя Гонконгу понад 160 років. 

Зокрема, нове законодавство про національну безпеку, проголошене в Пекіні, легалізує діяльність китайських збройних та безпекових угруповань на території Гонконгу (що, зі свого боку, є черговим порушенням Основного закону та декларації 1984 року); криміналізує базове право народу Гонконгу на протест і заборонить свободу вираження поглядів і переконань; лімітує свободу слова; дозволить Компартії Китаю та підконтрольним їй органам заарештовувати продемократичних активістів і політиків згідно з принципами соціалістичної законності. Окрім цього, закон заборонить усі форми взаємодії між гонконгськими політичними активістами та міжнародною спільнотою. 

Уряд Гонконгу відмовився від дотримання гарантованого принципу “Одна країна, дві системи”, згідно з яким Гонконг має право насолоджуватися “широкою автономією” щонайменше до 2047 року. Ба більше, режим Комуністичної партії Китаю порушив підписані ним міжнародні угоди та норми Основного закону Гонконгу, імплементуючи новий закон “Про національну безпеку” щодо Гонконгу.  

Беручи до уваги все вищенаписане, ми закликаємо: 

  1. Міжнародну спільноту – підтримати боротьбу за демократію, свободу та права людини, що провадить народ Гонконгу, на всіх рівнях. 
  2. Уряд Китайської Народної Республіки – зняти з розгляду законопроєкт “Про національну безпеку” та зупинити втручання у внутрішні гонконгські демократичні процеси, як це гарантовано міжнародними угодами та Основним законом Гонконгу.
  3. Уряд України – запобігти подальшому порушенню міжнародного права з боку Китайської Народної Республіки на рівні двосторонніх зустрічей, сесій тощо.
  4. Народ України – підтримати гонконгських борців за свободу, що розділять з нами єдині ідеї та цінності.
  5. Раду Європи та Європейський парламент – розробити та підтримати релевантну резолюцію щодо регресії демократії в Гонконгу та гарантувати надання статусу політичних біженців для гонконгців, що шукатимуть міжнародного захисту в Європі; забезпечити всебічні санкції проти Китайської Народної Республіки, китайських та гонконгських посадовців, які спричинили ухвалення та імплементацію закону “Про національну безпеку” щодо Гонконгу. 

Український центр вільного Гонконгу

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

Фундація “Відкритий діалог”

Східноукраїнський центр громадських ініціатив