Абітурієнти з окупованих територій конкуруватимуть між собою, а не з іншими – правозахисниця | Центр прав людини ZMINA

Абітурієнти з окупованих територій конкуруватимуть між собою, а не з іншими – правозахисниця

A+ A-

Верховна Рада зареєструвала законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту”, яким президент Зеленський запропонував абітурієнтам з тимчасово окупованих територій вступати до всіх вишів України без зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), а також навчатися безкоштовно, через держзамовлення в межах квот.

Раніше такі норми діяли лише для випускників з анексованого Криму та Севастополя.

Чому цей законопроєкт дуже важливий для українського суспільства, у коментарі Gazeta.ua розповіла правозахисниця, менеджерка з адвокації в “ZMINA. Центр прав людини” Альона Луньова.

“Я шокована рівнем хейту, який зараз розганяється в соцмережах щодо спрощення вступу до вишів дітей з окупованих територій. Проте маю впевненість, що соцмережі – це не все суспільство, тож відповідні правки до закону про освіту депутати підтримають”, – наголосила вона.

На думку Альони, ці зміни повинні були ухвалити ще 2014-го, тож кілька років Україна вже втратила.

“Це ж пряма логіка: що більше дітей приїде вчитися з окупованих територій, то більше агентів впливу, проукраїнських агентів матимемо”, – підкреслила правозахисниця.

Щодо “зради”, нібито під час вступу до українських ВНЗ пільги матимуть діти поплічників окупантів, військових так званих “Л/ДНР”, вона висловилася так:

“Подумайте самі, чи такі батьки віддадуть свою дитину вчитися до України? Ні! Віддадуть люди, лояльні до української влади, це ж очевидно. До того ж зрозуміло, що дитина з українським дипломом навряд чи повернеться до окупантів. Саме тому таких абітурієнтів треба підтримати”.

Також вона спростувала думку про те, що діти з окупованих Донбасу та Криму заберуть в інших пільгові місця на безкоштовне навчання.

“Це неправда. За квотою вже багато років таких місць 2,5 тис. Їх стільки було й стільки залишилося. Просто раніше вони були для кримчан, а зараз – і для дітей з ОРДЛО. Тож абітурієнти з окупованих територій конкуруватимуть між собою, а не з іншими”.

За словами Альони Луньової, з року в рік за цією квотою через освітні центри вступали до українських вишів не більш ніж 400 осіб з окупованих територій Криму та Донбасу.

Також треба розуміти, що діти на материковій Україні та на окупованих територіях здобувають середню освіту, різну за якістю, вважає правозахисниця.

“Тобто, якщо поставити їх в однакові умови під час вступу, останні однозначно будуть у програшному становищі. До того ж через КПВВ на ЗНО пропускають не всіх. Щойно отримала інформацію, що близько 60 дітей вже не пропустили. Це не їхня провина. Ми дозволяємо їм вступати без ЗНО, у результаті вони не втрачають рік, а Україна не втрачає молоді уми, які прагнуть жити тут”, – сказала вона.

Джерело: Gazeta.ua