Амбасадори інклюзії: як молодь вчилася творити безпечне суспільство тут і зараз | Центр прав людини ZMINA

Амбасадори інклюзії: як молодь вчилася творити безпечне суспільство тут і зараз

A+ A-

Упродовж 27 — 29 липня відбувся тренінг для молоді в Освітньому домі прав людини “Мій внесок в інклюзивне суспільство: що можу зробити я тут і зараз”.

Організатори – Центр прав людини ZMINA, Освітній дім прав людини в Чернігові, громадська організація Fight for Right.

У тренінгу взяла участь молодь, яка має інвалідність, мами, представники ЛГБТ-спільноти, переселенці та інші. І головна мета — через права людини й розуміння принципів інклюзивного суспільства – руйнувати бар’єри і будувати безпечне й комфортне середовище для всіх.

До тренерського складу були запрошені Олександр Войтенко, тренер ГО “МАРТ”, Сергій Буров, директор Освітнього дому прав людини в Чернігові, Олена Дуб, медіатренерка, керівниця відділу нових медіа “Крим.Реалії” (Радіо Свобода), Наталя Гладких, керівниця інклюзивних проєктів “Бачити серцем”, як педагогиня увійшла до ТОП-50 світової премії Global Teacher Prize.

“Всі ми різні, але всі ми рівні. Формування інклюзивного суспільства – не недосяжні плани, а цілком конкретні речі. І кожний та кожна з нас можуть бути амбасадорами інклюзії. Адже саме ми руйнуємо бар’єри, які заважають спілкуванню, безпечному й комфортному життю, втіленню найзухваліших планів”, — переконана організаторка та тренерка заходу Ірина Виртосу, журналістка Центру прав людини ZMINA.

Тренерка додає: “Особливо важливою була сесія з гостями. Вони ділилися своїм унікальним досвідом і показували, що інклюзивне суспільство – це ось ми”.

Учасники й учасниці мали змогу познайомитися з Ганною Давиденко, керівницею програми Autism Friendly Space від Асоціації Child.ua, матір’ю підлітка з аутизмом, Капітоліною Кондур, співробітницею ромського фонду “Чіріклі”, ромкою, Владиславом Мірошниченком, старшим солдатом, командиром, геєм, Альоною Луньовою, адвокаційницею Центру прав людини ZMINA, кримчанкою, переселенкою, мамою двох дітей, Анастасією Євою Домані, виконавчою директоркою ГО “Когорта”, координаторкою з мобілізації транс*спільноти від “ТрансКоаліції” у регіоні СЄЦА (Східна Європа/Центральна Азія), транс*жінкою, активісткою, Інокентієм Вировим, продюсером і сценаристом Real Stories Production.

“Це було більше, ніж я могла собі уявити. І все завдяки тим, хто зміг показати, чому різноманітність має об’єднувати. Слухаючи історії гостей, я відчула – ми хоч і різні, а зіштовхуємося з однаковими проблемами й відчуваємо біль, смуток, самотність однаково гостро”, — ділиться враженнями учасниця тренінгу Тетяна Гуменюк, активістка, ілюстраторка, мама двох дітей.

А ще молодь вчилася говорити про свій досвід, те, що важливо їм, представляти його у соціальних мережах. А також усі разом запустили флешмоб #МенеВидно на підтримку інклюзивного суспільства.

“Людей з інвалідністю часто сприймають як однорідну групу. Наприклад, у Центрі зайнятості нерідко доводилося чути про себе, що “всі інваліди”. Інша проблема – нам безпардонно пхаються допомогти. Інвалідність як тавро. Але ми можемо все, а деякі навіть більше”, – додає учасник заходу Денис Іванченко.

“Флешмоб #МенеВидно” – це для кожного і кожної. Як бачать тебе інші? А чи правильно вони тебе бачать? Цей флешмоб дає можливість показати оточуючим те, чого вони не помічають про вас або не хочуть помічати. Але люди всі різні і люди всі рівні!” – переконана учасниця Інна Водотиєць, активістка, лесбійка, адміністративно-програмна асистентка проектів ГО “Інсайт”.


Захід організовано в межах навчального Курсу Ради Європи для тренерів з освіти з прав людини з молодими людьми в Україні “Компас” та реалізовано в межах проєкту “Fight For Right: Зміцнення захисту прав людей з інвалідністю”, який виконується за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.