Що більший тиск, то більший спротив. Українські активісти – про мотивацію боротися далі | Центр прав людини ZMINA

Що більший тиск, то більший спротив. Українські активісти – про мотивацію боротися далі

A+ A-

За перше півріччя 2020 року в Україні зафіксували 48 випадків нападів і тиску на громадських діячів.

Фото: УНІАН

Нещодавно минуло два роки після нападу на Катерину Гандзюк, радницю херсонського міського голови й громадську діячку. Замовників убивства досі не покарано. Як твердять правозахисники, бути громадським активістом у нашій державі доволі небезпечно.

“За перше півріччя цього року в Україні зафіксовано 48 випадків нападів та тиску на активістів, – каже Тетяна Печончик, голова Центру прав людини ZMINA. – Тоді як за весь 2019 рік в Україні зафіксовано 83 такі випадки. Найбільше з них цьогоріч стосувалися фізичної агресії щодо активістів – 11, знищення чи пошкодження їхнього майна – вісім та залякування й погроз – сім. Найменше – перешкоджання діяльності громадської організації (два випадки)”.

– Які злочини проти активістів були найрезонанснішими?

– Зокрема, підпал будинку керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна. Намагалися підпалити будинок громадського активіста і блогера Ігоря Савлука з Тетієва, що на Київщині. Він викриває корупційні схеми та бореться зі свавіллям місцевої влади.

Варто згадати й справу одеського активіста Сергія Стерненка, на якого у 2018 році було вчинено три напади. Під час останнього Стерненко смертельно поранив одного з двох нападників. А в червні 2020 року активістові оголосили підозру в його вбивстві.

– У яких регіонах такі злочини траплялися найчастіше?

– Лідерують Київ та Київська область – 26 випадків.

– А які види громадської активності в Україні найризикованіші?

– Антикорупційна діяльність, захист прав ЛГБТ, феміністичних ініціатив, а також захист довкілля.

– Яка ситуація з розслідуванням нападів на активістів?

– Понад 90% таких справ не розслідують ефективно. Злочинці почуваються безкарними й вчиняють на активістів повторні напади. Зокрема, на одесита Віталія Устименка вчинено два напади, на вже згаданого Сергія Стерненка – три, на активіста з Київщини Віктора Бархоленка – чотири.

“Напади ще більше мотивують до дій”

Ми запитали в українських активістів про мотивацію боротися далі попри погрози й тиск.

Віталій Устименко, громадський активіст з Одеси:

– Навіть після двох нападів я не думав про те, щоб припинити свою громадську діяльність, хоча не почуваюся захищеним. Вважаю, справи щодо нападів на активістів прямо пов’язані з перебуванням на посаді міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Якщо не буде докорінних змін у правоохоронній системі України, нападів на активістів не поменшає.

Ірина Федорів, громадська активістка з Коцюбинського на Київщині, захисниця Більчанського лісу:

– На мою адресу неодноразово лунали погрози, невідомі пробивали шини в авто. А в липні цього року на будинку, де я живу, повісили гранітну плиту з моєю фотографією, дуже схожу на надмогильну. Загалом я зазнаю тиску через свою діяльність уже чотири роки. Але ті, хто погрожують мені, дуже помиляються, якщо думають, що я відмовлюся від своєї активної громадської позиції.

Віталій Шабунін, керівник Центру протидії корупції:

– Недоброзичливців маю чимало, а це доволі відомі люди. Зокрема, Ігор Коломойський, Олег Бахматюк, суддя Павло Вовк та інші. Вони мене не залякають. Усі ті напади ще більше мотивують до дій.

Джерело:Експрес