“Праволюдяність усупереч COVID-19”: завершився ІІІ Всеукраїнський фестиваль для студентів та викладачів журналістики | Центр прав людини ZMINA

“Праволюдяність усупереч COVID-19”: завершився ІІІ Всеукраїнський фестиваль для студентів та викладачів журналістики

A+ A-

Уперше фестиваль “Праволюдяність: Mediafest” для студентів та викладачів журналістики відбувся в онлайн-форматі. У зв’язку з пандемією COVID-19 організатори запропонували учасникам створити своє zoom-шоу й розповісти про ті проблеми, які їх хвилюють у правах людини.

Відкриття фестивалю

Організаторами фестивалю традиційно були Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, Центр прав людини ZMINA та Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН).

Цьогоріч майже 80 студентів та викладачів із 25 вищих навчальних закладів України навчалися прав людини та створювали медійні сюжети. Через zoom вони сперечалися, писали сценарії, шукали потрібні кадри, виставляли світло й управляли режисурою. Щоб потім, 13 вересня, випустити в ефір власне ток-шоу “Праволюдяність усупереч COVID-19” і сказати те, що було важливо їм.

Посланниця толерантності Програми розвитку ООН, ведуча Громадського радіо Лариса Денисенко вела zoom-шоу й запрошувала до слова правозахисників і медіаекспертів, які були поруч з учасниками впродовж усього фестивального дійства. Зокрема, у шоу взяли участь голова благодійного фонду “Голоси дітей” Олена Розвадовська, адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, представники Програми розвитку ООН в Україні Олена Іванова та Микола Ябченко, регіональні координатори взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Віталій Єлов та Оксана Тропіна, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, директор Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Різун, заступниця постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані.

Zoom-шоу “Праволюдяність всупереч COVID-19″ – це результат усієї фестивальної роботи. Усі учасники були об’єднані в п’ять тематичних груп, які досліджували питання інклюзивності, прав дитини, конфлікту, прав людини в місцях несвободи, рівності прав і можливостей жінок та чоловіків. Свої лекції читали голова організації людей з інвалідністю Fight for Right Юлія Сачук, керівниця інклюзивних проєктів “Бачити серцем” Наталя Гладких, експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова, журналістка, співзасновниця фонду паліативної допомоги “ЛаВіта” Маргарита Тулуп, голова Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем” Христина Кіт.

Лариса Денисенко

“Праволюдяність: Mediafest” уперше вийшов з онлайн-трансляціями вебінарів для всіх охочих доєднатися до фестивалю. Наразі це понад п’ять тисяч переглядів на фейсбук-сторінці ZMINA.

Про дітей-ЛГБТ говорила співзасновниця батьківської ініціативи “Терго” Анна Медко.

Про важливість свободи слова в умовах COVID-19 розповідала виконавча директорка громадської організації “Інститут розвитку регіональної преси” Людмила Панкратова.

Що таке хоспіси й чому це не готель для літніх людей, ділилася співзасновниця фонду паліативної допомоги “ЛаВіта” Маргарита Тулуп.

Як насильство в рекламі впливає на рівень домашнього насильства, пояснювала доцентка Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця, кандидатка соціологічних наук Юлія Бєлікова.

Потужна команда Real Stories Production (Інокентій Вировий, Ксенія Кравцова, Владислав Нечипоренко, Марина Богуш, Оксана Грушанська) супроводжувала учасників протягом усього фестивалю й навчала, як навіть через zoom створити якісний медіапродукт, що здатний привернути суспільну увагу до соціальної теми.

“І хоча всі ми сумуємо за можливістю зустрітися наживо, втім онлайн-формат не став перешкодою творити важливі речі. Деякі студенти щиро говорили, що після нашого фестивалю вони зрозуміли, що правильно обрали фах – правозахисної або соціальної журналістики. Для інших було відкриттям уперше взяти інтерв’ю в дитини, і це було складніше, ніж у “звичайного” дорослого. Комусь із учасників довелося розповісти про власний досвід втрати дому, що значить бути переселенцем і як дорога додому в 15 хвилин перетворилася в понад шість років… Це зворушливі відео, які мало кого залишать байдужим і, я сподіваюся, надихнуть на зміни у своїх громадах та Україні загалом”, – прокоментувала координаторка фестивалю, журналістка Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу.

Наприкінці зустрічі керівниця проєкту ПРООН “Права людини для України” Світлана Колишко зауважила про вкотре високий інтерес із боку студентства та викладацької спільноти до прав людини й виголосила сподівання зустрітися з усіма наступного разу, уже на офлайн-фестивалі “Праволюдяність: Mediafest – 2021”.

Всеукраїнський фестиваль для студентів і викладачів журналістики “Праволюдяність: Mediafest – 3” є спільною ініціативою Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Центру прав людини ZMINA та проєкту ПРООН “Права людини для України”, який впроваджується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.