“Ти не одна, і ти не винна в тому, що сталося”: розпочався громадський марафон “Жінки вимагають безпеки” | Центр прав людини ZMINA

“Ти не одна, і ти не винна в тому, що сталося”: розпочався громадський марафон “Жінки вимагають безпеки”

A+ A-

Сьогодні розпочався Всеукраїнський громадський марафон “Жінки вимагають безпеки” в межах міжнародної кампанії “16 днів проти ґендерно зумовленого насильства”.

Марафон стартував напередодні 25 листопада – Міжнародного дня боротьби з насильством щодо жінок. “Жінки є уразливішими для насильства. Випадків насильства проти жінок значно більше, ніж випадків насильства проти чоловіків, тому насильство проти жінок визнано проблемою, на яку міжнародна спільнота спрямовує спеціальні зусилля для її розв’язання”, – наголосила Лариса Кобелянська, координаторка Громадської експертної ради з ґендерних питань при МФО “Рівні можливості”.

Онлайн-дискусія з першого дня марафону

Ще 2001 року Україна ухвалила перший у країнах Центральної і Східної Європи та СНД спеціальний законодавчий акт у сфері боротьби з насильством у сім’ї – Закон “Про попередження насильства в сім’ї”. А вже у 2005 році був ухвалений і Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.

“Упродовж останніх років законодавство у сфері захисту прав постраждалих від домашнього насильства значно покращилося. Так, новий закон про запобігання домашньому насильству передбачив ефективні інструменти, такі як заборонні та обмежувальні приписи. Тепер завданням юридичної спільноти є їх застосовувати”, – наголосила Христина Кіт, яка представляє Асоціацію жінок-юристок України “ЮрФем”.

Проблема насильства над жінками особливо загострюється в критичні для країни періоди. Тим більше про неї важливо говорити зараз, під час пандемії CОVID-19, про що свідчать результати низки досліджень. “Одним з висновків дослідження “Перетин пандемії коронавірусу та пандемії домашнього насильства” є те, що за наявних складних економічних та психологічних умов домашнє насильство в Україні збільшуватиметься, і суспільство до цього має бути готовим”, – зазначила голова Національної ради жінок Людмила Порохняк-Гановська.

Журналістка Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу розповіла, що в Україні проводяться різні інформаційні кампанії на захист прав жінок, на підтримку жінок і щодо протидії насильству: “Але важливо цими кампаніями не тільки інформувати, а й показувати жінкам інші моделі, що насильство неприпустиме, розповідати історії, що ти не одна і ти не винна в тому, що сталося. Показувати, що вихід є. І він точно є. А ще надавати голос самим жінкам, щоб їх почули, надавати голос жінкам різним. До прикладу, жінкам із сільської місцевості, жінкам-політикиням, жінкам з інвалідністю, жінкам – матерям з маленькими дітьми та іншим. Адже кожний їхній внесок у розбудову нашого суспільства корисний”.

Тож упродовж 16 днів щодня о 12:00 на фейсбук-сторінках Громадської експертної ради та МФО “Рівні можливості” експертки та експерти, активістки громадських організацій дискутуватимуть про боротьбу з різними видами насильства щодо жінок, про наслідки для суспільства, сімей і спільно шукатимуть шляхи розв’язання проблеми.