Фіксація та розслідування катувань у місцях несвободи. Аналіз законодавства | Центр прав людини ZMINA

Фіксація та розслідування катувань у місцях несвободи. Аналіз законодавства

В межах дослідження експерти проаналізували, яким чином законодавство регламентує процес виявлення, фіксації та повідомлення про ознаки можливих катувань щодо осіб у місцях несвободи.

Дослідження було проведено на прикладі чотирьох відомств – Національна поліція, Міністерство юстиції, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство соціальної політики. Фахівці свідомо не аналізували роль моніторингових механізмів (Національний превентивний механізм, спостережні комісії тощо), а також адвокатів, слідчих суддів, прокурорів у документуванні та розслідуванні випадків катувань, хоча вони також залучені до цього процесу, і їхня участь у ньому, поза сумнівом, є важливою. Дослідників цікавила насамперед роль тих працівників, які безпосередньо контролюють життя та здоров’я людини у місцях несвободи, адже саме вони перебувають у постійному контакті з нею та несуть за неї відповідальність. Крім того, було вивчено дії лікарів у разі звернення постраждалої особи до закладу охорони здоров’я по медичну допомогу у зв’язку із отриманням тілесних ушкоджень з боку посадових осіб.

Висловлюємо подяку за допомогу у проведенні дослідження Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні, організації «Лікарі за права людини».

Завантажити видання Фіксація та розслідування катувань у місцях несвободи. Аналіз законодавства 

Автори: Маргарита Тарасова, Юрій Бєлоусов, Гатіятуллін Олександр, Шурдук Володимир, Запорожцев Костянтин