Що українці думають про збройний конфлікт: в ОП презентували результати опитування | Центр прав людини ZMINA

Що українці думають про збройний конфлікт: в ОП презентували результати опитування

A+ A-

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим та Центр прав людини ZMINA 17 березня презентували результати соціологічного дослідження “Думки та погляди українців щодо збройного конфлікту на території України”. У грудні 2020 року його провів Київський міжнародний інститут соціології за підтримки ПРООН в Україні.   

Фото: Офіс президента України

Соціологи опитали 2 000 респондентів методом телефонного інтерв’ю за допомогою комп’ютера. Думку українців досліджували в усіх областях, окрім тимчасово окупованих Криму, частин Донеччини та Луганщини.

За словами постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Антона Кориневича, результати дослідження є важливими для імплементації та застосування в Україні елементів перехідного правосуддя. Він додав, що перехідне правосуддя – це не тільки питання судочинства, а й відшкодування збитків, завданих під час збройного конфлікту, інституційні реформи заради неповторення війни, відповідальність за найтяжчі злочини та право знати правду про перебіг війни.

Адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA, членкиня робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи Альона Луньова розповіла, що, згідно з результатами опитування, 48,9% респондентів гостро відчувають на собі збройний конфлікт, ще 17,9% сказали, що конфлікт є, але їх це не стосується. Водночас не відчувають особливого впливу конфлікту на своє життя 28,4% опитаних.

“Це важлива цифра під час комунікації тем, які є суспільно значущими та стосуються подолання наслідків збройного конфлікту, розбудови миру”, – пояснила Альона Луньова.

Керівниця проєкту ПРООН “Права людини для України” Світлана Колишко зазначила, що українці готові до перехідного правосуддя. За результатами дослідження, понад 50% українців виступають за розроблення такого плану вже зараз, щоб бути готовими до процесів деокупації.

Українців також запитали, хто, на їхню думку, має виступати ініціатором створення плану дій держави з переходу від стану збройного конфлікту до миру. Більшість громадян – 46,2% респондентів – вказала на президента. Також 74,6% опитаних вважають, що держава має забезпечувати максимальний доступ до державних послуг і створювати умови для міжособистісного спілкування з мешканцями тимчасово окупованих територій Луганської й Донецької області та Криму.

Детальніше з результатами опитування можна ознайомитися тут.