Законопроєкт переносить прописку в онлайн, але не переосмислює сам процес – Олена Луньова | Центр прав людини ZMINA

Законопроєкт переносить прописку в онлайн, але не переосмислює сам процес – Олена Луньова

A+ A-

Реформа чи діджиталізація? Чи зміниться щось в інституті прописки після законодавчих змін?

Ведучі: Єлизавета Цареградська, Євген Савватєєв

Гостi: Олена Луньова

Розповіла адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.

Олена Луньова: Законопроєкт переносить прописку в онлайн, але не переосмислює сам процес. Залишається система реєстрації, як і зараз, тільки вона переноситься в онлайн. Ви мусите вписати всі реквізити документів у форму декларації. По суті, Міністерство цифрової трансформації пропонує оцифрувати, діджиталізувати прописку, але ніякого перегляду суті прописки, змісту цієї процедури не відбувається. Якщо ви орендуєте житло й у вас немає договору оренди, то, щоб зареєструватися в ньому через портал “Дія”, вам доведеться отримувати дозвіл власника житла, який муситиме надавати вам цей дозвіл.

Законопроєкт частково змінює для споживача доступ, бо зараз у нас є можливість отримати реєстрацію місця проживання лише офлайн, тепер буде додатково й онлайн. Це добре з огляду на пандемію. Погано те, що система не переосмислюється і ми замість реально декларативної реєстрації місця проживання маємо ту саму систему, тільки онлайн. Реєстрація місця проживання фактично має одне значення – показувати державі та органам місцевого самоврядування демографічну ситуацію. Також це адреса офіційного листування людини. Більше жодних змістів у цій процедурі бути не може.

Якщо вже переосмислювати механізм прописки, то вона мала б стати дійсно декларативною, коли людина звертається до органу реєстрації, повідомляє, де вона проживає, і на тому все закінчується. З іншого боку, власник житла, отримуючи інформацію про те, що за його адресою зареєструвалися, має мати змогу зняти людину з реєстрації, якщо людина там не живе.

Повну розмову слухайте тут.