Розповідаємо про ситуацію з правами людини в Україні.
Вчимо відстоювати свої права та допомагати іншим
Слідкуємо, як дотримуються права і свободи.
Досліджуємо і вивчаємо проблематику прав людини
У щоденному режимі ZMINA розповідає про ситуацію із дотримання прав людини в Україні через власний медіапортал, через соціальні мережі на Фейсбуці, Твітері, профіль на Youtube, а також через майданчики інших засобів масової інформації, зокрема завдяки співпраці із найбільш авторитетними виданнями в Україні та за кордоном, для яких журналісти організації готують ексклюзивні авторські матеріали на правозахисну тематику.
За сім років роботи організація втілила ряд інформаційно-просвітницьких кампаній у сфері прав людини. Зокрема, у 2013 році Центр провів просвітницьку кампанію щодо Універсального періодичного огляду (УПО) як нового механізму ООН щодо дотримання прав людини та участі України в УПО, у 2014-2015 роках було розроблено і запущено антидискримінаційну кампанію (у співпраці з Коаліцією з протидії дискримінації в Україні та Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини), протягом 2013-2017 рр. тривала кампанія щодо ситуації з дотриманням прав людини в місцях несвободи та інформаційна підтримка роботи Національного превентивного механізму в Україні, у 2016 році організація провела кампанію проти насильства в родинах учасників АТО «Війна, яка не відпускає», а також займалася інформаційною підтримкою розслідувань порушень прав представників вразливих груп (секс-працівниць, наркозалежних людей) з боку правоохоронних органів, у 2017-2018 роках ZMINA займалася інформаційною підтримкою розвитку Community Policing (співпраці поліції та громади) в Україні (у партнерстві із Національною поліцією України), а також вела кампанію щодо популяризації роботи правозахисників в Україні. У 2018 році організація реалізовувала просвітницьку кампанію про Стамбульський протокол і документування та розслідування тортур.
Протягом 2013-2018 років ZMINA працювала над запуском та становленням Національного превентивного механізму (НПМ) — незалежного органу, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань, спрямований на регулярний моніторинг усіх місць несвободи з метою попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там утримуються. Зокрема, організація брала активну участь у проведенні кампанії щодо неприпустимості тортур і неналежного поводження у місцях несвободи та діяльності НПМ, у розробці стратегічного і операційних планів НПМ, механізмів проведення моніторингових візитів, відбору, навчання та мотивації моніторів, у розвитку та самоорганізації спільноти громадських моніторів, онлайн-карти місць несвободи та їх стану за результатами проведених візитів, а також у роботі Експертної ради при Представнику Уповноваженого ВР з прав людини з діяльності Національного превентивного механізму. Крім того, п’ятеро співробітників Центру прав людини ZMINA є моніторами, які беруть участь у регулярних відвідуваннях місць несвободи. За перші 5 років роботи в Україні НПМ відібрав та навчив майже 200 незалежних громадських моніторів з усіх областей України. Разом із представниками Омбудсмана вони відвідали більше 1200 місць несвободи (фактично кожен четвертий заклад), зокрема у зоні проведення бойових дій на Сході України. Після візитів НПМ вдалося припинити практику катувань та покращити умови перебування людей у сотнях в’язниць, ізоляторів, психлікарень, інтернатів та інших місць несвободи.
Після окупації Росією Криму у співпраці з кримськими та російськими правозахисниками було запущено Кримську польову місію з прав людини (КПМ) – єдину постійно діючу міжнародну моніторингову ініціативу, яка працювала у Криму до липня 2015 року, коли вона буде внесена Радою Російської Федерації до так званого «патріотичного стоп-листа» – списку організацій, діяльність яких небажана на території РФ і окупованих нею територіях. За півтора роки роботи в Криму КПМ зафіксувала велику кількість порушень прав людини і стала авторитетним джерелом інформації для національних органів влади, мас-медіа та міжнародних організацій. Після зупинки роботи КПМ робота в Криму продовжилася, зокрема документування випадків утисків свободи слова і вираження поглядів та надання допомоги місцевим журналістам, блогерам, громадським активістам та низовим ініціативам. Крім того, завдяки співпраці з партнерами була розроблена методологія для моніторингу політично мотивованих судових процесів у Криму. Протягом 2017-2018 років кримські монітори відвідали понад 300 судових засідань в кримських судах та задокументували велику кількість порушень стандартів справедливого правосуддя у політично мотивованих справах, результатом чого стала тематична доповідь міжнародної групи експертів. Крім того, реагуючи на міжнародну ізоляцію Криму і відсутність доступу міжнародних організацій на окупований півострів восени 2018 року була організована міжнародна правозахисна місія Домів прав людини з Білорусі, Азербайджану та України – єдина подібна місія, яка протягом останніх років змогла отримати доступ до Криму, зібрати і задокументувати дані з першоджерел. Крім того, ZMINA працює у напрямку міжнародної адвокації щодо ситуації з правами людини в Криму, зокрема, інформує міжнародні організації про порушення прав людини в Криму, організовує адвокаційні поїздки до ООН, ОБСЄ та Ради Європи, готує доповіді і альтернативні звіти для міжнародних організацій. У 2016 році голова організації Тетяна Печончик мала виступ на засіданні Ради Безпеки ООН в Нью-Йорку (aria-formula meeting) щодо становища журналістів та правозахисників в Криму, у 2017 та 2018 році організація добилася внесення змін до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН щодо ситуації з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь.
У 2016 році Центр прав людини ZMINA у співпраці з Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та за підтримки Програми розвитку ООН провів перше в історії України ґрунтовне і системне дослідження щодо обізнаності широких верств населення з правами людини (human rights baseline study), яке включало в себе репрезентативне опитування дорослого населення України (дві тисячі респондентів), а також опитування 6 експертних груп – судді, поліцейські, державні службовці, вчителі, журналісти і правозахисники (по 100-200 осіб у кожній групі). Для презентації і обговорення результатів дослідження була організована масштабна кампанія та національному та регіональному рівні (Київ, Львів, Харків, Чернігів, Маріуполь, Одеса, Дніпро). У 2018 році було проведено повторне дослідження для оцінки змін за два роки (human rights progress study) із широким представленням та обговоренням на національному та регіональному рівнях.
Оскільки, за даними згаданого вище дослідження, в Україні ЗМІ є, з одного боку, найефективнішим способом захисту прав людини в уявленнях населення, а з іншого боку – основним джерелом, звідки люди черпають знання про свої права, важливим напрямком роботи Центру прав людини ZMINA є освіта у сфері прав людини для журналістів. Організація проводить тренінги і семінари для журналістів щодо прав людини, недискримінації, етичних стандартів у висвітленні тематики меншин і вразливих груп та специфіки висвітлення проблематики «місць несвободи», а також організовує тренінги з безпеки для журналістів і правозахисників, які працюють у кризових регіонах, надає підтримку для підвищення професійних стандартів у сфері прав людини, недискримінації та висвітлення загроз правам людини у зоні конфлікту. У 2017-2018 році Центр організував і провів першу навчальну програму з прав людини для 25 викладачів журналістики з 20 українських вищих навчальних закладів, в результаті якого викладачі змогли поглибити свої знання у сфері прав людини, а також започаткувати нові тематичні спецкурси у своїх університетах. ZMINA проводить конкурси журналістських робіт на тему прав людини і недискримінації, а також організовує тематичні фестивалі для студентів.
Організація була активно долучена до реалізації Національної стратегії з прав людини, яка була затверджена Президентом України Петром Порошенком у 2015 році. Це перший в історії незалежної України системний документ, покликаний інтегрувати цінності прав людини в різні сфери державної політики. Стратегія розрахована на п’ять років – до 2020 року, а для її виконання розроблений комплексний план дій, затверджений урядом. ZMINA співпрацює з українськими органами влади для ухвалення нового законодавства у сфері прав людини, бере участь у засіданнях Комітету Верховної Ради України з прав людини, готує та адвокатує звернення, заяви та проекти рішень. Зокрема, завдяки активній роботі організації у 2018 році був ухвалений Закон “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти”. У грудні 2018 року у партнерстві із іншими правозахисними та міжнародними організаціями було проведено День прав людини в українському парламенті, приурочений до 70-ї річниці Загальної декларації прав людини.
Центр прав людини ZMINA активно обстоює свободу об’єднань та асоціацій в Україні та моніторить ситуацію щодо роботи правозахисників і громадських активістів. Зокрема, у 2017-2018 рр. разом з іншими громадськими організаціями вдалося зупинити прийняття недемократичних законів, які мали на меті покласти додаткову і невиправдану фінансову звітність на громадські організації. Організація проводить акції і кампанії на підтримку громадських активістів, які стають жертвами сфабрикованого переслідування, нападів або дискредитаційних кампаній.
ZMINA є учасницею таких коаліцій, асоціацій і груп: Коаліція на захист громадянського суспільства в Україні, Ініціатива Zero Torture, Коаліція з протидії дискримінації в Україні, Платформа “Правозахисний порядок денний“, Коаліція по боротьбі з безкарністю злочинів проти людяності, Коаліція “Ініціативна група з прав людини в Криму“, Коаліція «За права дитини в Україні», Платформа «Громадянська солідарність», Коаліція «За Міжнародний кримінальний суд» та мережі Домів прав людини. Центр прав людини ZMINA є асоційованим членом Чернігівського освітнього дому прав людини та учасником ініціативної групи зі створення Кримського дому прав людини.
Фінансову підтримку діяльності організації в різні роки надавали: Європейська комісія, Програма розвитку ООН в Україні, Міжнародний фонд «Відродження», уряди Великої Британії, Чехії, Нідерландів, Швейцарії, Державний департамент США, ОБСЄ, Freedom House, People in Need, Netherlands Helsinki Committee, Deutsche Welle, Глобальний фонд для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією та інші донори.
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.