Дев’ять років темряви: ZMINA виступила співорганізатором заходу про Крим під час Ради ООН з прав людини | Центр прав людини ZMINA

Дев’ять років темряви: ZMINA виступила співорганізатором заходу про Крим під час Ради ООН з прав людини

A+ A-

11 липня Фундація домів прав людини та Постійне представництво України при ООН у Женеві спільно організували захід у рамках 53-ї сесії Ради ООН з прав людини, метою якого було висвітлити ситуацію з правами людини в Криму. ZMINA виступила співорганізатором заходу.  

Захід «Дев’ять років темряви – ситуація з правами людини в Криму» був присвячений різкому погіршенню ситуації з правами людини на півострові протягом майже десятиліття російської окупації. Жителі Криму стають жертвами насильницьких зникнень, катувань, позасудових покарань, примусового призову до російської армії, політично мотивованих переслідувань і позбавлення волі. 

Еміне Джапарова, перша заступниця міністра закордонних справ України, виступила зі вступним словом: «Світ повинен тримати кризу прав людини в Криму в полі зору». 

Фото: Катерина Рашевська. Автор: Фундація домів прав людини

«Ми маємо пам’ятати, що всі злочини, які ми спостерігаємо з 24 лютого 2022 року по всій Україні, насправді почалися у 2014 році в Криму», – підкреслила Катерина Рашевська з Регіонального центру прав людини. Вона зазначила, що Російська Федерація продовжує приховувати статус кримських дітей, вилучених із сімей, з початку окупації півострова в 2014 році. 

Фото: Марія Суляліна. Автор: Фундація домів прав людини

«Діти, які живуть в окупованому Криму, були майже невидимими для світу вподовж девяти років. Їхня українська ідентичність нищиться, – розповіла Марія Суляліна з Центру громадянської просвіти «Альменда», – їм промивають мізки, і деяких із цих дітей, тепер уже дорослих, примусово забирають до російської армії». 

Фото: Володимир Чекригін. Автор: Фундація домів прав людини

«Людей, затриманих та викрадених в Херсоні та на інших окупованих територіях України, передають до ізолятора тимчасового тримання в Криму. Є повідомлення про психологічний тиск і тілесні ушкодження під час ув’язнення», – додав інформацію про інші порушення прав людини Володимир Чекригін з Кримської правозахисної групи. 

«Ми продовжуємо закликати до звільнення Ірини Данилович, Еміра-Усеїна Куку, Владислава Єсипенка та всіх політв’язнів, які утримуються в Криму», – сказав Метью Джонс з Фундації Домів прав людини.