Багато рішень про співпрацю із ворогом стосується лайків і репостів у соцмережах — правозахисниця
Найбільший відсоток справ за колабораційну діяльність стосується публічних висловів, зокрема лайків та репостів дописів у соцмережах. Наразі із 353 рішень суду щодо публічних заперечень війни 148 — саме про активність у соцмережах (переважно заборонених Однокласниках та Вконтакті).
Про це розповіла правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк 7 грудня під час дискусії “Свобода вираження поглядів та Інтернет свободи у світі та в Україні: тенденції, виклики, потреби”.
Також, за словами Синюк, в 53 з цих 148 справ проводилась експертиза, тобто аналіз цих висловів, на результати якого зважає суд під час винесення рішення. Причому суд не досліджує їх додатково, а в судових рішеннях іноді навіть не зазначена інформація, за публічне поширення якої людина несе відповідальність. Ба більше, з цього масиву справ лише в одному встановлено виправдовувальні вироки.
Крім того, експертка зазначила, що законодавство також має колізії, коли дві статті передбачають різну відповідальність за одне й те саме діяння:
“Крім законодавчої проблематики, це становить й іншу серйозну проблему — неспівмірність покарання та неоднакове застосування закону. Частина 1 ст. 111-1 – це проступок, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення права займати посади чи займатися діяльністю. Стаття 436-2 – злочин, за який передбачається покарання від виправних робіт на строк до двох років до позбавлення волі до п’яти років, або ж взагалі позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років для службових осіб”.
Ще важлива проблема, на якій наголосила Синюк, – перевантаженість правоохоронної та судової системи, які мають витрачати ресурс, зокрема, на аналіз дописів в соцмережах.
Дізнатися більше про українську практику покарання за колабораціонізм можна у дослідженні правозахисників.