Депортовані до РФ українці можуть оформлювати документи на повернення додому | Центр прав людини ZMINA

Депортовані до РФ українці можуть оформлювати документи на повернення додому

A+ A-

З 14 листопада в Україні в експериментальному порядку почала працювати процедура оформлення посвідчень на повернення депортованих до Росії українців, які опинилися там без документів. Про це повідомила директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова під час брифінгу в Медіацентрі Укрінформу.

Альона Луньова. Фото: Медіацентр Україна – Укрінформ

За словами Луньової, від 24 лютого правозахисники почали отримувати тривожні сигнали про депортацію – про вивезення українських громадян на територію Білорусі та РФ.

“Наразі про масштаби говорять цифри. Кількість людей, які опиняються на території РФ, за даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців – більше 2,5 мільйонів. Справжню цифру ми не знаємо, тому що це інформація від Росії. Ми не в повній мірі можемо їй довіряти, але іншої немає”, – повідомила Луньова. 

Вона зазначила, що наразі невідомо, яка кількість з мільйонів депортованих українців не має документів, що посвідчують їхню особу і належність до громадянства України, проте такі звернення надходять. Якщо людина не має документів, то вона, за словами експертки, находиться буквально у заручниках та не може покинути територію РФ.

“Тривалий час велися обговорення, як можна допомогти українським громадянам, які були депортовані на територію РФ, і забезпечити їхню можливість покинути Росію – повернутися в Україну або виїхати в треті країни. Таке рішення було знайдено — це експериментальний проєкт, який ухвалив Кабмін. Він стосується можливості видачі посвідчення на повернення людину в Україну. Такого раніше не було”, – розповіла Луньова.

Перший спосіб отримання відповідного посвідчення – це подана заява від родича, близької людини до будь-якого управління Державної міграційної служби на території України і та комплект документів. Після цього родич отримає документ і зможе передати його на територію РФ або переслати через волонтерські організації тощо.

Другий механізм – для ситуації, коли у депортованої особи немає родичів в Україні. Тоді вона може звертатися до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. І вже в інтересах цієї особи Міністерство звертається до Державної міграційної служби та оформлює це посвідчення на повернення людини.

Альона Луньова також порадила українцям обов’язково виїжджати з Росії, адже вони перебувають під особливою увагою ФСБ та влади, тому залишатися там небезпечно.

Дивіться брифінг за посиланням.