Другий день Кримського тижня в Брюсселі: виставка ZMINA, сесія в Європарламенті та презентація книжки “Вільні голоси Криму” | Центр прав людини ZMINA

Другий день Кримського тижня в Брюсселі: виставка ZMINA, сесія в Європарламенті та презентація книжки “Вільні голоси Криму”

A+ A-

У Брюсселі триває Перший Кримський тиждень – міжнародна ініціатива, покликана привернути увагу до ситуації з правами людини на тимчасово окупованому півострові. Другий день, 13 травня 2025 року, розпочався із сесії в Європейському парламенті за участі: Нарімана Джеляла, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, Ольги Куришко, постійної представниці президента України в АР Крим, та Ольги Скрипник, голови Кримської правозахисної групи.

Під час сесії учасники акцентували на систематичних порушеннях прав людини в Криму та важливості міжнародного тиску на Росію. Говорили також про небезпеку мовчання, адже окупований півострів досі залишається “сірою зоною” для багатьох міжнародних спостерігачів.

Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял розпочав свій виступ у Європарламенті зі згадки про Хатідже Буюкчан – дівчину, затриману окупаційною владою 6 травня. Її доля залишається невідомою.

“Крим окуповано Росією вже 11 років… Мешканці Криму змушені жити в атмосфері страху, змушені вчиняти дії всупереч власній волі під тиском окупаційної влади”, – наголосив він.

Джелял застеріг, що Росія не задовольниться лише Кримом, оскільки мета країни-агресорки – вся Україна.

Він також нагадав про депортацію кримськотатарського народу в 1944 році й закликав європейські країни визнати її геноцидом.

Завершився другий день Кримського тижня відкриттям виставки Центру прав людини ZMINA, яка присвячена роботі громадянських журналістів в окупованому Криму. 

Під час події також відбулася презентація книжки “Вільні голоси Криму”, що зібрала свідчення тих, хто не змовчав про репресії, переслідування та порушення прав людини на півострові. Це голоси тих, кого намагаються змусити мовчати. Ці історії мають звучати в центрі Європи, зазначили організатори виставки.

“Вільні голоси Криму” – це спільна ініціатива Українського ПЕН, The Ukrainians Media, видавництва Vivat і Центру прав людини ZMINA за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). Книжка зібрала портрети шістнадцяти політв’язнів-журналістів, які борються за права людини та свободу слова на окупованому півострові. Росія позбавила їх волі на терміни від семи до дев’ятнадцяти років. Більшість героїв цієї книжки – кримські татари. Герої книжки – Асан Ахтем, Амет Сулейманов, Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов, Ірина Данилович, Олексій Бессарабов, Сейран Салієв, Рустем Шейхалієв, Сервер Мустафаєв, Марлен (Сулейман) Асанов, Вілен Темер’янов, Руслан Сулейманов, Тимур Ібрагімов, Ернес Аметов, Владислав Єсипенко. 

Виставку та презентацію книжки в Брюсселі відвідали представники медіа – Радіо Свобода, Укрінформ, а також журналісти одного з провідних французьких видань. Їхня присутність стала важливим сигналом зацікавленості міжнародної преси до теми Криму.

Після заходу учасники долучилися до акції підтримки політичних в’язнів листами. 

Детальніше про події Першого Кримського тижня читайте тут: https://cutt.ly/KrlURoFz

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: