Голос моніторів місць несвободи допомагає рятувати життя в умовах війни
Позиція і голос спільноти моніторів Національного превентивного механізму є критично важливими для захисту прав людини в місцях несвободи в умовах збройних конфліктів та інших масштабних випробувань.
Про це йшлося під час Форуму моніторів Національного превентивного механізму (НПМ), який відбувся поблизу Вінниці.
Від початку російської військової агресії на Сході України український НПМ зіштовхнувся із викликом, який не поставав раніше перед НПМами інших країн – революційні події під час Євромайдану, окупація Криму, військовий конфлікт на Донбасі.
Реагуючи на загрози такого масштабу, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська та монітори Національного превентивного механізму закликали до термінової евакуації людей, які перебувають в місцях несвободи в зоні АТО. Також був здійснений ряд візитів до закладів у прифронтовій зоні для вивчення ситуації й допомоги людям, які там перебувають.
Фахівець відділу адвокації ВБО “Всеукраїнська мережа ЛЖВ”, член ініціативної групи моніторів Олександр Гатіятуллін розповів про те, як Національний превентивний механізм допомагав справитися із кризовими ситуаціями.
Наприклад, в ході візитів виявилося, що після окупації Донбасу бойовиками Артемівське, Старобільське, Маріупольське СІЗО опинилися фактично без керівництва і координації. По вісім місяців не відбувалося етапування ув’язнених, оскільки колонії, куди їх мали перевозити, вже знаходилися на непідконтрольній Україні території. В цих СІЗО не надавалася вчасно медична допомога хворим на туберкульоз.
“Візити НПМ допомогли змінити ситуацію: ми привернули увагу до цієї проблеми, і людей почали вивозити автозаками в Бердянськ, а звідти вагонзаками етапували в інші заклади на підконтрольній території”, — сказав він.
Керівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Офісу Уповноваженого ВР з прав людини Юрій Бєлоусов розповів про ініціативу щодо вивезення засуджених із колоній, що знаходяться на окупованій території. Зокрема, завдяки переговорам на активній позиції НПМ 8 липня відбулася передача перших дев’яти засуджених з непідконтрольної уряду України території Донецької області.
“Такі системні ініціативи, як НПМ, у часи випробувань та змін мають набагато більше можливостей. Наявність системного механізму, що спирається на закон, — це сильний засіб впливу. Перше, що треба зробити, — повірити в себе та свої можливості”, — вважає Роман Романов, директор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду “Відродження”.
За його словами, одним із майбутніх викликів для спільноти моніторів НПМ стане спроможність формувати власний порядок денний і ефективніше впливати на владу.
Говорячи про організаційний розвиток НПМ протягом 2014 року, заступник директора Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Офісу Уповноваженого ВР з прав людини Катерина Чумак зазначила, що найголовнішим досягненням стала можливість здійснювати візити регіональним представникам Обмудсмана разом із громадськістю. Так, за минулий рік відбулося 66 таких візитів.
“Зникли кордони між громадськими моніторами і представниками департаменту. Тепер ми одна команда”, — додала представниця ініціативної групи моніторів Марина Гоменюк.
Ще однією новацією стало зміщення фокусу уваги в ході візитів — із вивчення умов тримання на інтерв’ю з людьми, які знаходяться в місцях несвободи.
Слабкою стороною НПМ у 2014 році, на думку Катерини Чумак, є поки що недостатній вплив на органи влади і прийняття рішень в країні. Зокрема, це проявилося на прикладі того, що не була проведена вчасно евакуація людей з місць несвободи на Донбасі.
“Національному превентивному механізмові виповнюється три роки, і це лише початок життєвого циклу будь-якої спільноти. Нам ще треба пройти стадії становлення і зростання”, — підсумував Олександр Гатіятуллін.
Під час форуму монітори НПМ також мали нагоду поглибити свої знання з міжнародного гуманітарного права, прослухавши лекцію кандидата юридичних наук Антона Кориневича.
Також відбулися майстер-класи з підвищення кваліфікації моніторів у мистецтві адвокації та комунікації. Їх провели Дмитро Сіманський (“Як говорити, щоб тебе почули і зрозуміли”) і Дмитро Шерембей (“Моніторинг + Адвокація = Досягнення змін”).
В ході зустрічі монітори НПМ виробили позицію щодо подальшого розвитку спільноти, а також змогли обмінятися досвідом і спланувати подальші спільні дії.
Захід організували Офіс Уповноваженого ВР з прав людини, Центр інформації про права людини та ініціативна група моніторів НПМ за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.