Коаліція правозахисників отримала премію “Відкрите суспільство” за документування воєнних злочинів Росії | Центр прав людини ZMINA

Коаліція правозахисників отримала премію “Відкрите суспільство” за документування воєнних злочинів Росії

A+ A-

25 червня у Відні під час 31-ї церемонії вручення премії “Відкрите суспільство” від Центрально-Європейського університету (ЦЄУ) нагороду отримали представники Коаліції “Україна. П’ята ранку”.

Коаліцію визнали лауреатом 2022 року через “мужню роботу з документування звірств, скоєних під час війни Росії проти України”.

“Дякую вам за удостоєння цією відзнакою, яка повернеться з нами до України. Країни, яка бореться з варварством і тиранією всі чотири місяці цієї кривавої війни”, – сказала під час виступу у Відні Тетяна Печончик, голова Центру прав людини ZMINA, організації-учасниці Коаліції “Україна. П’ята ранку”.

Вона розповіла, що коаліція складається з 29 правозахисних організацій, які збирають і документують випадки порушення прав людини та злочини проти людяності, які вчиняє Росія під час збройної агресії в Україні.

Тетяна Печончик

Як прокоментувала Тетяна Печончик, останні два десятиліття режиму Путіна відбуваються кола безкарності. У 2008 році Росія атакувала Грузію, у 2014 — окупувала Крим. Того ж року, додає Печончик, Росія розв’язала війну на Донбасі, у 2015 році вона вступила у війну в Сирії, а у 2022 році — атакувала всю територію України. 

“П’ята ранку – це час пробудження. Ми би воліли, щоб світ прокинувся і зрозумів: якщо Україна не стримає російської агресії, на наступному, шостому колі, війна поглине решту Європи. Ми всі маємо єднатися заради правосуддя. Найвище керівництво Російської Федерації та безпосередні виконавці військових злочинів мають нарешті понести відповідальність. Війна має закінчитися для усіх нас“, — заявила правозахисниця.

Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру прав людини під час вручення премії подякувала організаторам: “Велика честь отримати нагороду, яку свого часу отримали Кофі Анан, Йоахім Гаук та Лікарі без кордонів. Повірте – ми не почуваємося героями. Ми просто робимо все від нас залежне, щоб допомогти захистити демократичні цінності та права людини тим, хто на лінії фронту”.

Катерина Рашевська

Нагорода, яка щорічно присуджується особі чи організації за служіння ідеалам відкритого суспільства, вперше була вручена серу Карлу Попперу в 1994 році. Також у різні роки її отримували лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року Світлана Алексієвич, президент Чеської Республіки Вацлав Гавел та інші.

Нагадаємо, що коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

Додатково. ЦентральноЄвропейський університет — 0дин із найбільш міжнародних університетів у світі, визнаний центр дослідження сучасних економічних, соціальних і політичних проблем, а також  джерело підтримки для розбудови відкритих та демократичних суспільств, які поважають права людини та людську гідність. ЦЄУ акредитований в США, Австрії, та Угорщині. Університет знаходиться у Відні і пропонує англомовні освітньо-наукові програми бакалаврамагістра та доктора. У Будапешті знаходяться дослідницькі відділи університету: Інститут демократії ЦЄУІнститут перспективних дослідженьЛітня школа ЦЄУ та Архів відкритого суспільства ім. Віри та Дональда Блінкенів.