Концепцію community policing презентували під час Тижня відкритого уряду
Центр інформації про права людини презентував концепцію community policing (взаємодія поліції та громади) у рамках Тижня відкритого уряду в Кабінеті Міністрів України. Конференція за участі прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, громадських активістів та представників міністерств відбулася 7 травня.
На думку очільника уряду, одна з основних проблем, що зараз існують на рівні об’єднаних територіальних громад, ‒ це слабке розуміння відповідальності в усіх учасників процесу.
“Я вважаю, що на сьогодні ми створили всі необхідні фінансові інструменти, у тому числі повноваження, які ми закріпили за громадами, які достатні для того, аби змінювати ситуацію. Вони можуть впливати і на економічний розвиток, і на якість послуг, і на відкритість, і на доступність. Але якщо влада дивиться в один бік, а громада в інший, то прірва між ними колосальна. Однозначно, що тоді громада буде скочуватись у низьку якість життя, а влада ‒ в тотальну недовіру”, ‒ заявив Гройсман.
Двосторонній зв’язок ‒ це мета community policing, пояснив Олексій Зіборов, заступник начальника відділу зв’язків із громадськістю Департаменту патрульної поліції. В ідеалі це працює так: люди кажуть, де вони бачать проблеми в безпеці, а поліція реагує на ці проблеми.
“Один із основних принципів ‒ це локальні рішення для локальних проблем. Громада має не тільки критикувати, але й пропонувати шляхи вирішення проблем”, ‒ пояснив Зіборов.
Разом з тим взаємодія поліції та громади ‒ це можливість об’єднати зусилля навколо двох реформ. І відтак впроваджувати їх удвічі ефективніше, вважає Людмила Янкіна, керівниця проектів Центру інформації про права людини.
“Реформа міністерства внутрішніх справ і децентралізація дуже добре накладаються одна на одну. Окремі територіальні громади можуть безпосередньо працювати зі своїми дільничними, подавати власні безпекові ініціативи. І ми можемо бачити, як представники громадськості напряму впливають на процеси, які розробляються з боку місцевої влади та поліції”, ‒ розтлумачила вона.
Одним із найважливіших показників ефективності взаємодії поліції та громади є рівень довіри до поліції, додала експертка.
“Сommunity policing побудоване на засадах партнерства. Наше завдання – розповідати людям про ціннісні речі з точки зору взаємодії та спільної активності, ніж говорити показниками.
Коли ти говориш з людьми про безпеку, для кожної громади це означає різне. Наприклад, для однієї громади ‒ це коли жінки самі себе можуть захистити, для іншої ‒ коли безпечні дороги, ще для однієї – коли вуличні тварини доглянуті чи прилаштовані”, ‒ розповіла Янкіна.
Центр інформації про права людини проаналізував успішні практики community policing та вивів умовну формулу успішності, пояснила керівниця проекту.
“Перше ‒ це спільна дія. Коли ви виявляєте певні проблеми в громаді, ви маєте проаналізувати, чи проблема не надумана. Далі ви маєте пошукати однодумців, аби вийти на діалог з поліцією та місцевою владою, щоб надалі впроваджувати певну ініціативу. Тому що community policing ‒ це про спільну відповідальність”.